Neděle 19. září. Svátek má Zita.

Makro: Růst výrobního sektoru Česka v únoru nepatrně zpomalil

01.03.2011 | 12:18 0 Komentářů

Podle únorového přehledu Markit Economics, jenž zpracovává údaje výrobního sektoru pro banku HSBC, klesl ukazatel PMI Česka z rekordní úrovně 60,5 bodu na 59,8 bodů. Byla to stále druhá nejvyšší hodnota v historii monitorování od roku 2001. Nad hladinou 50 bodů, jenž odděluje růst od poklesu, sektor setrvává od listopadu 2009.

Většina složek indexu v únoru oslabila. Růst výroby byl oproti lednovému rekordnímu tempu slabší a nepřetržitě zrychluje devatenáct měsíců. Nové zakázky zpomalily růst, nové exportní objednávky naopak rostly nejrychleji od června 2010. Velmi silná poptávka vedla k pokračujícímu zvýšení rozpracovanosti, která nepřetržitě roste od října 2009. Firmy nabíraly nové zaměstnance téměř nejrychlejším tempem v historii. Firmy nadále zvyšovaly zásoby vstupů.

Ceny vstupů akcelerovaly nejrychlejším tempem v historii monitorování, výrobci zaznamenali zejména vyšší ceny ropných produktů a kovů. Ceny na výstupu v únoru polevily z nejvyšších úrovní od června 2008 ale nepřetržitě rostou šest měsíců. Výrobci museli přenést stoupající náklady vstupů na své zákazníky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.