Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Makro: Růst sektoru služeb Velké Británie v únoru zpomalil

03.03.2011 | 17:48 0 Komentářů

Soukromý sektor služeb Spojeného království rostl v únoru mírným tempem. Nejnovější data Markit Economics a Chartered Institute zaznamenala druhý po sobě jdoucí měsíc růstu po nečekané kontrakci kvůli sněhové kalamitě v prosinci. Došlo nicméně k nečekanému zlepšení ekonomického sentimentu na devítiměsíční vrchol, což signalizuje pokračující hospodářské oživení. K odvětvím, která zaznamenaly výrazné zlepšení, patřily hotely, restaurace a stravování a personální služby.

Únorový průzkum potvrdil, že se ukazatel PMI klesl z osmiměsíčního vrcholu 54,5 na 52,6 bodů a výsledek zaostal za očekáváním. Většina ekonomů předpovídala úroveň 53,5 bodů. Hladina 50 bodů odděluje růst od poklesu. Nové zakázky rostly s výjimkou ledna nejsilněji od června 2010. Podniky nenabírali nové zaměstnance, aby udržely náklady pod kontrolou.

Ukazatel zaměstnanosti proto setrval v poklesu pět po sobě jsoucích měsíců. Rostou obavy, že soukromý sektor nebude schopen vyrovnat pokles zaměstnanosti ve veřejném sektoru.
Cenové indexy se v únoru nepatrně snížily z velmi vysokých úrovní. Ceny vstupů opět promítly energie, potraviny a vyšší sazbu DPH.

Oddělený ukazatel výrobní aktivity PMI Velké Británie za únor naproti tomu potvrdil velmi silnou expanzi na počátku roku. Ukazatel PMI setrval na 61,5 bodů, nejvyšší úrovni v historii monitorování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.