Sobota 05. prosince. Svátek má Jitka.

Makro: Rozvolněná měnová politika musí hrát významnou roku při obnově Japonska, minuty BOJ

12.04.2011 | 12:27 0 Komentářů

Zápis z březnového jednání Bank of Japan vyjadřuje názor, že vzhledem k značným škodám po zemětřesení 11. března je klíčové vyhodnotit dopad katastrofy na ekonomiku, rychle rozhodovat o měnové politice a uklidnit veřejné mínění a finanční trhy. Prohlášení uvádí, že komplexní uvolnění měnové politiky musí hrát významnou roku při obnově hospodářství. Centrální banka se zavázala pečlivě posuzovat vývoj cen a hospodářskou aktivitu a podle potřeby přijme vhodná opatření.

Na zkrácené jednodenní schůzce 14. března zachovala základní úrokovou sazbu na 0 – 0,10%. Současně rozhodla navýšit velikost programu odkupu aktiv zhruba o 5 bilionů na 40 bilionů jenů, s ohledem na možné zhoršení podnikatelského sentimentu a pravděpodobný nárůst averze rizika na finančních trzích. Hlasování o úrokových sazbách proběhlo jednomyslně. Proti navýšení programu odkupu dluhopisů hlasoval Miyako Suda. Bankovní rada konstatovala, že se ekonomika pravděpodobně vrátí na dráhu mírného oživení ze současné fáze zpomalení. Japonsko překoná deflaci, tempo růstu CPI se očekává mírně pozitivní v blízké budoucnosti.

Guvernér Širakawa konstatoval, že je výhled velmi nejistý. Japonská ekonomika zůstane v budoucnu pod silným tlakem, zejména výrobní sektor. Škody po zemětřesení a následné tsunami jsou tak rozsáhlé, že se průmyslová výroba pravděpodobně zastavila a jsou zde obavy, že by se sentiment firem a domácností mohl zhoršit. Nicméně základní fundamenty, které podporovaly japonské ekonomické oživení před zemětřesení, jako je silný růst světové ekonomiky opírající se o růst rozvíjejících se ekonomik, zůstaly stabilní. Ekonomika by se měla postupně dostat na dráhu mírného oživení, pokud dojde zmírnění omezení na straně nabídky a výrobu podpoří exportní poptávka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.