Úterý 13. dubna. Svátek má Aleš.

Makro: Řecko prozatím neobdrží další část finanční pomoci

04.10.2011 | 13:33 0 Komentářů

Ministři financí eurozóny se rozhodli odložit rozhodnutí o další úvěrové tranši Řecku ve výši 8 miliard eur, než budou mít k dispozici zprávu mezinárodních komisařů “trojky“ o pokroku země při plnění programu stability. Předseda Eurogroup Jean-Claude Juncker v úterý brzy ráno oznámil, že předběžně plánovaná schůzka Eurogroup na 13. října byla zrušena. Po skončení jednání v Lucemburku uvedl, že žádné rozhodnutí se v tomto ohledu nepředpokládá až do listopadu. Je však přesvědčen, že Řecko bude tento měsíc schopno dostát svým závazkům.

Na dnešním jednání Eurogroup dosáhli ministři konsenzus o podmínkách zajištění úvěrů do Řecka. Projednávali posílení pravomocí záchranného fondu EFSF, ale bez žádného rozhodnutí. Pokud jde o zapojení soukromého sektoru v druhém záchranném plánu pro Řecko Juncker poznamenal, že se zvažují některé “technické revize“ dohody z 21. července. Odmítl spekulace ohledně řeckého bankrotu. Nikdo prý neobhajuje default pro Řecko a jeho odchod z eurozóny.

Návrh rozpočtu řeckého ministerstva financí na rok 2012, zveřejněný v pondělí ukázal, že nesplní rozpočtové cíle na letošní ani příští rok. V letošním roce dosáhne schodek rozpočtu Řecka v poměru k HDP 8,5% a bude vyšší než cíl 7,6% stanovený EU a MMF. V příštím roce by měl být snížen na 6,8% HDP a rovněž nesplní cíl 6,5%HDP.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.