Čtvrtek 03. prosince. Svátek má Svatoslav.

Makro: Řecko pravděpodobně obdrží další pomoc ze záchranného fondu v listopadu

12.10.2011 | 11:27 0 Komentářů

Tým inspektorů EU, MMF a ECB v úterý oznámil, že Řecko s největší pravděpodobností obdrží další peníze ze záchranného fondu. “Protože Eurogroup a výkonná rada Mezinárodního měnového fondu schválila závěry pátého hodnocení, bude další tranše ve výši 8 miliard eur (5,8 mld. eur z eurozóny a 2,2 mld. eur od MMF) s největší pravděpodobností k dispozici na začátku listopadu,“ uvádí prohlášení.

Trojka věřitelů uvedla, že recese řecké ekonomiky bude hlubší, než se předpokládalo v červnu a oživení nenastane dříve, než v roce 2013. Neexistuje prozatím žádný důkaz o zlepšení nálady investorů a s tím související nárůst investic. Ve fiskální oblasti dosáhla řecká vláda od začátku programu výrazné snížení deficitu i přes hlubokou hospodářskou recesi. Cíl pro rok 2011 ale nebyl splněn, částečně kvůli dalšímu poklesu HDP, ale také kvůli skluzu v plnění některých dohodnutých opatření.

Další úsporná opatření v kombinaci s prováděním střednědobé fiskální strategie by měly v roce 2012 zajistit, aby cíl deficitu ve výši 14,9 miliard eur byl splněn. Úspěch záchranného programu bude i nadále záviset na mobilizaci odpovídajících finančních prostředků ze soukromého sektoru (PSI) a oficiální sféry. Po probíhajících diskusí o PSI a ujištění evropských lídrů po summitu z 21. července vyplývá, že je program nadále plně financovaný.

Slovenský parlament v úterý zablokoval rozšíření Evropského fondu finanční stability (EFSF). Hlasování o rozšíření záchranného fondu bylo spojené s hlasování o důvěře vlády. Odstupující vláda premiérky Ivety Radžičové nyní spoléhá na opoziční strany pro průchod dohody a žádá další hlasování o EFSF do konce tohoto týdne.

Lídři eurozóny odložili summit ze 17. na 23. října poté, co německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy plánují oznámit konkrétní opatření v boji s dluhovou krizí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.