Pátek 24. září. Svátek má Jaromír.

Makro: Řecko je pevně vázáno na euro, BOG

22.01.2010 | 15:32 0 Komentářů

Řešení těžké fiskální situace Řecka bude jednodušší v rámci eurozóny než mimo blok měnové unie, uvedl v pátek guvernér Řecké národní banky George Provopoulos. V jeho stanovisku pro deník Financial Times dále uvedl, “bude méně nákladné řešit problém uvnitř eurozóny, budoucnost země je pevně svázaná s jednotnou euroměnou. Řecko nebude zkoušet krátkodobá opatření a podnikne nevyhnutelné rozpočtové škrty.“

Guvernér dále uvedl, že myšlenka odchodu Řecka z eurozóny byla “založena na chybné úvaze,“ a přirovnával pokračující spekulace o budoucnosti Řecka v eurozóně k volání sirén v Homéroě eposu Odyssea. BOG dále uvedla, že schodek běžného účtu Řecka v listopadu dosáhl 2,81 mld eur a byl nižší než 3,44 mld eur před rokem.

Řecký rozpočtový schodek ohrožuje celou eurozónu. Evropská komise plánuje jakožto výkonný orgán EU prošetřit nejzadluženější stát měnové unie, protože neposkytuje důvěryhodné informace pro statistický úřad Eurostat. Řecká vláda revidovala státní dluh pro rok 2008 z 5% na 7,7% a poté nečekaně i deficit za rok 2009 z dubnové prognózy 3,7% na rekordní 12,5%. Tři největší ratingové agentury následně snížily rating jihoevropské zemi. Letošní rozpočtový schodek Řecka se ani nepřibližuje na dohled povolené hranici tří procent.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.