Neděle 16. května. Svátek má Přemysl.

Makro: RBI podle očekávání zvýšila úrokové sazby

02.11.2010 | 12:10 0 Komentářů

Indická centrální banka rozhodla o zvýšení základní úrokové sazby letos již pošesté, stále se jí nedaří dostat inflaci pod kontrolu. RBI zvýšila s okamžitou platností repo sazbu o 25 bázických bodů na 6,25% a také opačnou repo sazbu o 0,25% na 5,25%. Naposledy prosadila bankovní rada RBI v čele s guvernérem Duvvuri Subbarao zvýšení repo sazby o čtvrt procentního bodu a opačné repo sazby o půl procentního bodu v září. Povinné rezervy komerčních bank ponechala beze změn na 6%.

Indická centrální banka ve čtvrtletním výhledu monetární politiky uvedla, že je pravděpodobnost další změny úrokové sazby v nejbližší budoucnosti nízká. Inflace ale stále setrvává na velmi vysokých úrovních. Roční růst velkoobchodních cen v září zrychlil z 8,51% na 8,62% a byl výrazně nad komfortní zónou RBI. Budoucí rizika jsou tak z velké části proinflační. Projekce indexu velkoobchodních cen byla pro fiskální rok končící v březnu 2011 ponechána beze změn na 6,0% a také odhad růstu indické ekonomiky na 8,5%.

Volatilita průmyslové výroby vyvolává obavy, ostatní ukazatele ekonomické aktivity naznačují pokračující dynamiku. Pokud jde o globální ekonomickou situaci, jakékoliv zpomalení oživení může mít nepříznivý dopad na růst rozvíjejících se ekonomik. Další kolo kvantitativního uvolňování ve vyspělých ekonomikách bude představovat další riziko pro globální ceny komodit. Ačkoli velmi uvolněná měnová politika vyspělých ekonomik může střednědobě globální ekonomice prospívat, bude vyvolávat další příliv kapitálu do rozvíjejících se ekonomik a posilovat tlaky na růst surovin v krátkodobém horizontu.

I když Indie požaduje příliv kapitálu na financování schodku běžného účtu, velké kapitálové toky za absorpční schopnost ekonomiky, mohou představovat velký problém pro směnný kurz a řízení monetární politiky. RBI vyjádřila znepokojení ohledně prudkého nárůstu cen aktiv v krátké době.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.