Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Makro: RBA zvolila vyčkávací postoj

15.06.2010 | 12:17 0 Komentářů

Zápis z červnového jednání bankovní rady Bank of Australia (RBA) zmiňuje “vyčkávací postoj“ až do zveřejnění čtvrtletní inflační zprávy jako přiměřený. Australská centrální banka ponechala 1.června základní úrokovou sazbu beze změny na 4,50% vzhledem k nejistotě, kvůli zhoršení dluhové krize v Evropě. Od září 2009, kdy byla hlavní úroková sazba Austrálie na 3,00%, provedla RBA změnu již šestkrát. Střednědobý výhled australské ekonomiky je podle RBA stále pozitivní, navzdory smíšeným ekonomickým údajům.

Současná úroková sazba je pro nejbližší období přiměřená. Odhad růstu světové ekonomiky byl znovu revidován nahoru tažen asijskými ekonomikami. V severní Americe je vidět významné oživení, v Evropě je naopak hospodářský výhled slabý, kvůli rozpočtovému zpřísnění. RBA se obává rozšíření řecké krize do ostatních evropských zemí a možný dopad na globální ekonomiku.

Austrálie byla první z rozvinutých ekonomik, která po skončení globální krize zvýšila úrokové sazby. Reagovala na oživení ekonomiky poptávkou nejrychleji rostoucích asijských zemí. Hrubý domácí produkt Austrálie rostl ve čtvrtletí do března 2010 o 0,5%, po 1,1% ve čtvrtletí do prosince. Ekonomika sklouzla do poklesu pouze jedno čtvrtletí a to ve 3Q 2008.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.