Sobota 23. ledna. Svátek má Zdeněk.

Makro: RBA v dubnu zvyšuje úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na 4,25 pct

06.04.2010 | 14:07 0 Komentářů

Australská centrální banka (RBA) v dubnu podle očekávání zvýšila základní úrokovou sazbu od které se odvíjí úročení úvěrů o čtvrt procentního bodu na 4,25 % s platností od 7.dubna. Kromě ledna, kdy RBA vyčkávala, došlo už k pátému zpřísnění měnové politiky vždy o dvacet pět bázických bodů. Zápůjční sazby zohledňují realitu sílící ekonomiky, inflační očekávání a postupný návrat k průměru kde byly před recesí.

Rostoucí úrokové sazby jasně odráží proces rychlého zotavení australské ekonomiky. Pracovní trh je mnohem pružnější a míra nezaměstnanosti na nižší úrovni než se předpokládalo. Guvernér RBA Glen Stevens přesto uvedl, že tempo růstu po stažení vládních stimulů poněkud zvolnilo. Jak počet stavebních povolení, maloobchod tak PMI zaznamenaly v únoru pokles dopadem postupného zpřísnění monetární politiky. Úrokové sazby úvěrů byly stále podprůměrné, nadále stimulovaly poptávku a ceny realit se tak v Austrálii staly jedny z nejdražších na světě.

Vyhlídky australské ekonomiky byly shodné s čtvrtletní projekcí růstu, MPC nevylučuje další zpřísnění měnové politiky v průběhu roku. Ekonomika těží z pokračujícího nárůstu asijské poptávky po surovinách jako je železná ruda, uhlí. Ceny komodit jsou mnohem vyšší než vloni což budí optimistické vyhlídky proexportně zaměřené ekonomiky. 

Ekonomika je po mírném poklesu před rokem v dobré kondici, finanční trhy stabilní a pružný pracovní trh v konečném důsledku přispěl k rychlému zotavení. Hrubý domácí produkt Austrálie rostl ve čtvrtletí do prosince 2009 o 0,9%, nejrychleji za dva roky. Ve 3Q09 ekonomika rostla o 0,3% a ve 2Q09 o 0,7%. Pro rok 2009 RBA projektuje růst o 1,75%. Do pololetí 2010 zrychlení růstu na 2,25% a poté na 3,25% do konce 2010.

Inflace by měla podle výhledu MPC RBA 2010 držet 2 až 3% pásmo. Ve čtvrtletí do prosince přechodně vyskočila o 0,1% na 3,6% a byla nad touto hranicí. Ke konci kalendářního roku 2010 RBA projektuje pokles o 1% na 2,25%.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.