Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Makro: RBA v červnu drží úrokové sazby beze změny

01.06.2010 | 12:37 0 Komentářů

Australská centrální banka (RBA) v květnu ponechala podle očekávání základní úrokovou sazbu beze změny na 4,50 %. Od září 2009, kdy byla hlavní úroková sazba Austrálie na úrovni 3,00%, provedla RBA změnu již šestkrát na každém zasedání bankovní rady, s výjimkou ledna a února.

Guvernér RBA Glen Stevens uvedl, že současná úroková sazba je pro nejbližší období přiměřená. Odhad růstu světové ekonomiky byl znovu revidován nahoru tažen asijskými ekonomikami. V severní Americe je vidět oživení ekonomik, v Evropě je hospodářský výhled slabý kvůli rozpočtovému zpřísnění.

Obavy z rozšíření dluhové krize v Evropě přetrvávají, investoři jsou opatrní, akciové trhy a dluhopisové trhy reagují poklesem. EU a MMF se snaží podpořit likviditu a stabilizovat trhy s dluhopisy. Australský dolar reagoval na vývoj oslabením s ceny komodit zeslábly.

Obchodní podmínky jsou v Austrálii lepší než se čekalo, ekonomika těží z pokračujícího nárůstu asijské poptávky po surovinách. Hospodářský výhled je shodný s čtvrtletní projekcí růstu RBA. Inflace letos setrvá v horní polovině 2% až 3% cílového pásma MPC RBA. Index spotřebitelských cen v 1Q meziročně zrychlil růst z 2,1% na 2,9%.

Pro 1Q odhaduje RBA pomalejší růst ekonomiky okolo 0,6% který bude následovat 0,9% ve 4Q09, meziroční tempo růstu vidí okolo 2,6%. Statistický úřad zveřejní předběžný údaj HDP 2.června. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.