Čtvrtek 06. května. Svátek má Radoslav.

Makro: RBA – rozhodnutí o sazbách bylo vyvážené

19.10.2010 | 15:30 0 Komentářů

Zápis z říjnového jednání bankovní rady Reserve Bank of Australia uvádí, že rozhodnutí ponechat základní úrokovou sazbu na stávající úrovni bylo jemně vyvážené. RBA 5.října překvapivě rozhodla ponechat základní úrokovou sazbu beze změn na 4,50 %. Naposledy ji zvýšila o čtvrt procentního bodu letos dubnu a od září 2009 provedla změnu již šestkrát. Většinový konsenzus předpokládal zvýšení o čtvrt procentního bodu na 4,75%.

Rada konstatovala, že kromě příznivých ukazatelů o nezaměstnanosti, měla k dispozici jen omezené množství ekonomických údajů zveřejněných v průběhu posledních měsíců. Nedošlo k řádnému přehodnocení celkového výhledu. Členové bankovní rady došli k závěru, že je zvýšení úrokové sazby v určitém bodě nutné k zajištění střednědobého inflačního cíle. Postupný tlak na využívání zdrojů s největší pravděpodobností povede k posilování inflačních tlaků. Načasování úpravy tak zůstane záležitostí úsudku.

Globální ekonomika by měla nadále růst poblíž trendu, avšak s významnými rozdíly mezi regiony. Růst v Asii a Latinské Americe zůstává nadále silný. V USA a Evropě je růst naproti tomu utlumen s jasně protiinflačními riziky. Australská ekonomika se vyvíjí v souladu s očekáváním, veřejné výdaje se snižují a podnikové investice velmi silně rostou,

Zaměstnanost je stabilní a spotřebitelské výdaje mírně tlumené a trh s bydlením se stabilizoval. Obchodní podmínky jsou v Austrálii stále velmi dobré, ekonomika těží z pokračujícího nárůstu asijské poptávky po surovinách. Podle RBA bude růst domácí ekonomiky v následujících dvou letech nadprůměrný. JP Morgan Chase odhaduje zvýšení úrokové sazby Austrálie o 0,25% na 4,75% v listopadu. Australská vláda zveřejní čtvrtletní inflační zprávu 27.října.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.