Středa 25. listopadu. Svátek má Kateřina.

Makro: RBA přezkoumá inflační výhled v listopadu, zápis

18.10.2011 | 10:56 0 Komentářů

Zápis z říjnového jednání australské centrální banky zmiňuje přetrvávající nestabilitu na globálních finančních trzích, dluhové problémy v Evropě a nejistotu ve výhledu pro globální hospodářský růst. Tyto faktory negativně ovlivňují spotřebitelskou a podnikatelskou důvěru ve velkých ekonomikách a budou mít vliv na výdaje a růst v těchto ekonomikách. Nedávné události přiměly prognostiky snížit odhady růstu světové ekonomiky.

Bankovní rada podle očekávání zachovala základní úrokovou sazbu na 4,75 %. Považuje za rozumné zachovat stávající orientaci měnové politiky. Na listopadovém zasedáních bude posuzovat měnící se výhled pro hospodářský růst a inflaci. Nejnovější údaje naznačují, že tempo růstu australské ekonomiky nebude tak silné, jak se předpokládalo, bude odrážet místní i globální faktory, včetně finanční krize a negativní dopady na podnikatelský sentiment.

Ve střednědobém horizontu lze očekávat stabilní růst. Obchodní podmínky jsou v Austrálii na vysoké úrovni, investice v odvětví zdrojů rostou a situace v některých souvisejích odvětvích služeb je velmi dobrá. V ostatních sektorech hospodářství je situace odlišná. Opatrné chování domácností a vysoký směnný kurz mají tlumící efekt, končí vládní stimulační programy. Situace na trhu práce je měkčí a je pravděpodobné, že růst nákladů na práci zpomalí. Tento vývoj společně s nejnovějšími údaji naznačuje, že celková inflace bude nižší a že střednědobý inflační výhled může být v souladu s 2-3% cílem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.