Úterý 03. srpna. Svátek má Miluše.

Makro: RBA je znepokojena výhledem

16.08.2011 | 11:07 0 Komentářů

Zápis ze srpnového jednání australské centrální banky zmiňuje znepokojení nad výhledem domácí ekonomiky. Rizika poklesu domácí poptávky se zhmotnila v důsledku nejistoty na světových finančních trzích v uplynulém období. Na druhé straně může silný směnný kurz a nižší růst spotřeby tlumit inflační výhled. Po zvážení všech faktorů členové usoudili, že by bylo rozumné zachovat základní úrokovou sazbu na 4,75 % a pokračovat v hodnocení výhledu pro růst a inflaci na budoucích zasedáních bankovní rady.

Globální ekonomika pokračuje v expanzi, avšak tempo růstu v posledních měsících zpomaluje. Riziko poklesu se stalo v posledních měsících výraznější, kvůli přetrvávajícím fiskálním problémům v Evropě a USA. Ceny komodit zůstaly vysoké a přelévají se do vyšší míry globální inflace.

Obchodní podmínky jsou v Austrálii na vysoké úrovni, investice v odvětví zdrojů rostou. V jiných sektorech hospodářství je ale situace odlišná. Vládní výdaje i spotřeba domácností jsou v útlumu. RBA zůstává znepokojena střednědobým inflačním výhledem vzhledem k relativně omezené volné kapacitě v ekonomice a zvyšování nákladových tlaků. Poslední údaje o inflaci byly vyšší, než se předpokládalo. V 2Q meziroční růst spotřebitelských cen zrychlil z 3,3% na 3,6%, nejvyšší úroveň od roku 2008. Centrální banka předpokládá, že cenové tlaky v nadcházejících čtvrtletích zmírní a inflace se bude pohybovat poblíž střednědobého cíle 2-3%.

RBA tento měsíc snížila prognózu růstu ekonomiky pro rok 2011, cituje slabý růst spotřeby a pomalejší, než očekávané oživení těžebního průmyslu v Queensland. V srpnové čtvrtletní zprávě MPR sestupně revidovala odhad růstu HDP ve čtvrtletí do prosince z 4,25% na 3,25%. Ve fiskálním roce 2011 předpokládá růst hospodářství o 2,0%, ve srovnání s květnovou projekcí 3,25%.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.