Pátek 22. ledna. Svátek má Slavomír.

Makro: Ranní restart

Český trh práce ve druhém čtvrtletí

Ve druhém čtvrtletí letošního roku vzrostla průměrná hrubá měsíční nominální mzda o 7,2 % v porovnání se stejným obdobím předešlého roku. Vzhledem k tomu, že spotřebitelské ceny se během tohoto období zvýšily o 2,8 %, reálný růst průměrné mzdy činil 4,3 %. Naše prognóza předpovídala hodnotu o desetinu níže.

V absolutním vyjádření tak průměrná mzda, kterou však téměř dvě třetiny pracujících nepobírají, představovala 34 105 Kč. Medián, který není oproti průměrným mzdám ovlivněn extrémy, činil 29 127 Kč. Přičemž medián u žen byl výrazně nižší než ten u mužů (26 375 Kč vs. 31 764 Kč). Důvodů, proč ženy v naší zemi vydělávají méně, bychom našli celou řadu – stereotypy, struktura ekonomiky, rodinná politika atd. Nicméně pro zajímavost se můžeme podívat na to, jak si vedeme v rámci srovnání s unijními zeměmi. Při pohledu na graf vidíme, že v České republice se realizují druhé nejvyšší mzdové rozdíly, kdy muži získávají o 21,1 %
vyšší odměny.

Ale zpět ke kondici českého trhu práce, kde stále převládají příznivé podmínky. O tom svědčí i silná poptávka po zaměstnancích ze strany podniků, nová maxima počtu volných pracovních míst, a tedy i nedostatek volných
pracovníků a nízká nezaměstnanost – ve druhém čtvrtletí 1,9 %. Co do počtu zaměstnaných, tak během druhého čtvrtletí přibylo meziročně o 0,5 % zaměstnaných osob. Tento ukazatel (Evidenční počet zaměstnanců přepočtený na plně zaměstnané) roste již od roku 2014, avšak hodnoty nárůstu pozvolna ochabují. Dokonce lze nalézt i odvětví, ve kterých se počet zaměstnanců snižuje (např. těžba a dobývání)

Pozvolné ochlazování časem zaznamenáme i u jiných ukazatelů na trhu práce. Za prvé, jak se dá předvídat, období růstu nebude trvat navěky, ale především za druhé, v důsledku všech přetrvávajících rizik ve světě dochází a bude docházet (za předpokladu, že rizika neodezní) k pozvolnému ochlazování ekonomik. Důležité je slovo pozvolné. To vyplývá ostatně i z naší prognózy, ve které očekáváme v případě nezaměstnanosti mírný nárůst (za letošní rok 2,1 % a pro rok 2020 2,4 %). Co se týká dynamiky růstu mezd, tak ta zůstává nadále solidní, a to mimo jiné z důvodu nedostatku volné pracovní síly. Problém však spočívá v tom, že ziskovost českých firem klesá a je na nejnižší úrovni od roku 2005, a tak i prostor pro zvyšování mezd bude zůstávat omezený. Na základě naší prognózy očekáváme pro letošek růst reálných mezd Tempem 4,6 % a pro příští rok 3,9 % (viz níže).

Americké PMI nejníže za téměř dekádu

Srpnové PMI (Purchasing Managers’ Index) v USA se snížilo na hodnotu 50,3 z červencových 50,4. Jedná se tak o hodnotu vyšší, než která byla zveřejněna v prvotním odhadu (49,9), ale především si srpnové PMI zasloužilo jedno „nej“, a to že představuje nejnižší hodnotu od září 2009.

Američtí výrobci tak signalizují zpomalování. Na základě finálních dat společnosti IHS Markit, která pravidelně hodnoty ukazatele vydává, lze soudit, že nejvýrazněji k poklesu přispělo zhoršení poptávky (především v automobilovém sektoru), což vedlo i k omezeným příležitostem pro zvyšování cen, snížení vývozů a celkově pokles nových objednávek ze zahraničí. Americké společnosti připisují takovýto vývoj zpomalujícímu růstu globální ekonomiky, ale také zdůrazňují napětí v otázce obchodní válek. Nabízí se tak otázka, zdali americké firmy souhlasí s Trumpovými argumenty o prospěšnosti obchodního válčení.

UK: Sága pokračuje

Včera se před pauzou sešel britský parlament a bylo v něm docela živo. Boris Johnson začínal s většinou jednoho poslance. O toho ale záhy přišel, když jeden jeho poslanec přestoupil k Liberálním demokratům.

A pak už věci nabraly spád. O šest hodin později došlo ke klíčovému hlasování, kde poslanci hlasovali o donucení premiéra požádat o odklad brexitu o tři měsíce v případě, že by hrozil tvrdý brexit bez dohody. A Johnson prohrál 328:301.

Proti Johnsonovi hlasovalo 21 jeho vlastních poslanců, u kterých pak Boris splnil své předešlé hrozby a vyhodil je ze strany.

V tuto chvíli se tak Johnson upírá k vypsání nových voleb. K tomu ale potřebuje podporu labouristů. A vzhledem k tomu, že podle průzkumů je podpora Corbyna nyní nižší než Johnsona, labouristé to nedají zadarmo a rychle. Corbyn se už nechal slyšet, že labouristé podpoří předčasné volby, ale až za podmínky, že včerejší hlasování o zákazu brexitu bez dohody se přetaví v zákon.

Dnes se parlament sejde znovu a bude v něm asi opět docela živo. Shrnutí přineseme zase zítra v Restartu.

Jen poznámka na závěr. Stále to není tak, že by Johnson zcela prohrál. Pokud budou vypsány nové volby a zvítězí, tento zákon může bez problémů zrušit. Navíc D. Cummings, který je nyní hlavní Johnsonův poradce a který je jeden z mozků v pozadí LEAVE kampaně, toto pravděpodobně čekal. A nedivila bych se, kdyby včerejší hlasování zapadalo přesně do jeho plánu: (i) zbavit se odbojných poslanců, (ii) vypsat nové volby, (iii) vyhrát je s náskokem a (iv) vládnout. Hra je to ale poměrně vysoká.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.