Neděle 19. září. Svátek má Zita.

Makro Ranní restart

Německé výrobní ceny mírně klesají

Index cen výrobců se v srpnu meziměsíčně snížil o 0,5 % (trh čekal -0,2 %), červencová změna byla 0,1 %. Meziroční růst činil 0,3 % (trh čekal 0,6 %), zatímco v červenci to bylo 1,1 %.

Ceny výrobců jsou jedním z důležitých faktorů vývoje spotřebitelských cen. Jde tak o signál (byť jen s omezenou vahou, i proto, že v pozadí je zejména pokles cen spojených s cenově hodně kolísavou ropou), že cenové tlaky v eurozóně nejsou na vzestupu a že ECB udělala správně, když nedávno svou měnovou politiku dále uvolnila.

Rodí se Národní rozvojový fond

Včera odpoledne bylo podepsáno memorandum, které určuje bližší obrysy připravovaného Národního rozvojového fondu. Fond bude stoprocentně vlastněn státem (přes Českomoravskou záruční a rozvojovou banku), nicméně investiční prostředky do něj budou vkládat jiné subjekty, které chtějí tímto způsobem podpořit cíl fondu, tedy investice do veřejných statků.

Na počátku vloží do fondu své prostředky (7 mld. Kč) čtyři velké banky (Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka a UniCredit). Formálně půjde o nákup investičních akcií fondu (což je instrument částečně podobný podílovým listům). Z pohledu účetnictví bank půjde o kapitálovou investici, nikoli příspěvek ze zisku, takže tyto vklady se nedotknou výše dividend.

V další fázi se budou moci do fondu dle svého uvážení připojit i další subjekty ze soukromého sektoru, nevyklučuje se dokonce ani finanční účast mezinárodních institucí. ČMZRB teď bude žádat o licenci pro fond u České národní banky, což by mělo trvat maximálně cca ¾ roku.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.