Pondělí 25. ledna. Svátek má Miloš.

Makro Ranní restart

USA: Obchodní války zhoršují sentiment

V září se spotřebitelská důvěra meziměsíčně lehce zlepšila; stále ale zůstává oproti loňskému roku podstatně nižší. Hlavním důvodem jsou především americko-čínské obchodní spory, které zvyšují obavy amerických domácností ohledně budoucího vývoje ekonomiky.

Když se k horšímu sentimentu připočte postupné zpomalování ekonomického růstu (vyprchávání kladného efektu daňové reformy, vysoké sazby FEDu apod.), Trumpovi může před volbami vznikat problém, protože americké domácnosti mohou omezit svou spotřebu. A vývoj ekonomiky je jedním z klíčových témat, podle kterých se američtí voliči ve volbách rozhodují (když uvažujeme nerozhodné státy).

USA: Trump chystá další změnu daní

A reakce na horší sentiment pravděpodobně brzy přijde. Donald Trump řekl na setkání s republikánskými poslanci, že příští rok se chystá snížit daně. Zatím nejsou známy detaily, ale půjde pravděpodobně o daně zaměřené na střední třídu obyvatel. Prezidentské volby jsou v listopadu 2020, a proto je celkem jasné, o co Trumpovi jde…

Mimochodem, veřejné finance v USA se stávají větším a větším problémem, čemuž Trump celkem pomáhá. Daňová reforma z roku 2017 snížila daňové příjmy vlády a rozpočet tak končí ve větších schodcích, než tomu bylo v minulosti. Aktuálně za 11 měsíců letošního roku již deficit federální vlády přesáhl bilión dolarů. Pokud Trump sníží daně i domácnostem, může dojít tímto populistickým k další eskalaci problému a výrazného růstu zadlužení.

USA: Maloobchod zatím dobrý

I přes horší sentiment se zatím stále americké domácnosti nebojí utrácet. V srpnu se maloobchodní tržby zvýšily meziměsíčně o 0,4 %, což se dá brát stále jako vcelku velmi slušné číslo. Spotřeba tak zůstává slušná i ve třetím čtvrtletí.

Problém je, že horší sentiment se může dostat do dat až se zpožděním.

Brexit update

Dnes se sejde Boris Johnson se šéfem Evropské komise J.-C. Junckerem. Přes víkend probleskly spekulace, že Johnson může komunikovat svůj plán nepožádat o odklad ani v případě nedohody s EU (což by bylo proti nedávno schválenému zákonu). No, uvidíme.

Ceny ropy vzrostla

Po sobotních útocích na ropná zařízení v Saúdské Arábii podle očekávání cena vzrostla. Dokonce šlo o nejvyšší nárůst ceny ropy během jednoho dne od roku 1988.

Zatím nejsou známy přesné dopady ani doba oprav, ale měla by být zasažena produkce zhruba 5,7 milionů barelů, což je cca 5 % světového trhu. A dá se čekat, že plná obnova kapacit zabere nejméně týdny.

V tuhle chvíli není snadné odhadovat vývoj ceny ropy do budoucna. Je možné, že cena ještě poroste směrem k 70-75 dolarům za barel, pokud by se objevily zprávy o výrazných škodách a delší době oprav. Ohledně eskalace napětí jsou světoví komentátoři spíše zdrženliví. Příští rok jsou v USA volby a Trump pravděpodobně nebude chtít jít do otevřeného konfliktu s Íránem. To by mohlo cenu stabilizovat.

Ohledně české ekonomiky způsobí nárůst cen ropy pravděpodobně zvýšení inflace, která by se mohla dostat klidně i nad 3 %, což je horní hrana tolerančního pásma kolem inflačního cíle. ČNB by ale pravděpodobně v takové chvíli svůj postoj neměnila a ponechala by sazby beze změny. Aktuální negativní šok by totiž měl postupně odeznít a s obnovou kapacity by se cena ropy měla znovu snížit.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.