Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Makro – Ranní restart

Marek Mora se recese v Česku nebojí

Marek Mora, takto viceguvernér ČNB, v rozhovoru pro agenturu Reuters sdělil svůj názor, že domácí inflační tlaky jsou kompenzovány slabším okolním prostředím a pravděpodobným brzkým uvolněním měnové politiky ze strany ECB a Fedu.

Co se týče měnové politiky ČNB, pan viceguvernér v horizontu příštích 12 měsíců očekává stabilitu úrokových sazeb. Domácí ekonomika podle něj může zpomalit pod tíhou globálního ochlazení, ale nemusí nutně čelit recesi.

Zajímavá byla Morova zmínka o tom, že ČNB začíná intenzivně uvažovat o návratu k prodeji výnosů z devizových rezerv (tento prodej probíhal už v letech 2004- 2012): bankovní rada bude podle Mory o této věci jednat „zřejmě ještě do konce roku“.

Pan viceguvernér velmi správně zdůraznil, že „nechceme těmito operacemi ovlivňovat devizový kurz. Budeme se snažit to dělat maximálně neutrálně, nebudeme chtít prodeji či nákupy někam tlačit kurz“. Tuto zásadu měnověpolitické neutrality výprodeje ČNB hlásala a striktně dodržovala už v onom předchozím obodbí 2004-2012.

ECB dnes bouchne do stolu

Ke zmínce o ECB dodejme, že první kroky směrem k oslabení své měnové politiky oznámí tato instituce nejspíš už dnes, kdy se bude konat její měnověpolitické jednání.

Výsledný dopad na kurz eura je ovšem velmi nejistý, protože trh už s určitým uvolněním počítá – ať už v podobě holubičí komunikace nebo snížení úrokových sazeb nebo obnovení nákupů aktiv (tzv. kvantitativního uvolňování). Pokud tedy skutečný rozsah uvolnění bude menší, než se čeká, euro může paradoxně i posílit.

Celní válka Čína-USA nám zatím spíš prospívá

Poslední zpráva z celního bojiště zní, že prezident Trump vyhověl prosbě čínského vicepremiéra a odložil uvalení zvýšených cel z 1. října (kdy Čína slaví 70 let vzniku nynějšího tamního režimu) na 15. října. Jde o zvýšení cel z 25 % na 30 % u dovozů z Číny do USA v hodnotě 250 mld. dolarů.

Jde jen o drobnou korekci dosavadního trendu eskalace protekcionismu mezi oběma zeměmi. V této souvislosti však stojí za zmínku, že tento konflikt prozatím českému vývozu celkově neškodí, ba spíš prospívá: zatímco dlouhodobě roste vývoz z Česka do USA a do Číny tempem cca 6 %, od jara 2018 je to 8 % (viz následující graf).

A nejspíš zatím příliš netrpíme (aspoň v relaci k celkovému zahraničnímu obchodu) ani nepřímo skrze německé vývozy. Podíl německých exportů do USA, resp. do Číny na celkových německých exportech byl v období od loňského jara podobný, resp. dokonce drobně vyšší než v předchozích dvou letech.

Například ekonom David Dollar (jak příhodné příjmení!) zjistil, že dochází k více než plné kompenzaci ubylých čínských importů do USA dovozy odjinud, včetně Evropy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.