Pátek 04. prosince. Svátek má Barbora.

Makro: Předstihový ukazatel americké ekonomiky zrychluje devátý měsíc

22.04.2011 | 12:31 0 Komentářů

Složený ukazatel ekonomické aktivity, měřící odhad výkonnosti v následujícím čtvrtletí až pololetí v březnu opět zrychlil a zůstává v rostoucím trendu. Na základě revidovaných dat vzrostl hlavní index o 0,4% na novou nejvyšší úroveň v historii 114,1 bodů a následoval 1,0% vzestup v únoru, uvedl přehled Conference Board. Konsenzus analytiků čekal nárůst o 0,3%.

Šest z deseti indikátorů přispívalo růstem. Největší měrou spread úrokové sazby, stavební povolení, index dodavatelů, týdenní pracovní doba výrobců, týdenní žádosti o podporu a nové objednávky zboží a materiálů. Negativně pak ukazatel očekávání spotřebitelské důvěry, peněžní zásoba, ceny akcií a nové objednávky výrobních prostředků nevojenského charakteru. Během šesti měsíců se hlavní index rozšířil o 3,8%, víc než o 1,2% v předchozím půlročním období. Chování předstihových ukazatelů naznačuje trvalý hospodářský růst USA po zbytek roku. Geopolitické nejistoty a zemětřesení v Japonsku mohou mít negativní dopad na Spojené Státy a globální ekonomiku.

Klíčový současný index se v březnu rozšířil o 0,2% na 102,9 bodů a následoval 0,1% růst v únoru, když jej podpořily všechny čtyři indikátory zejména průmyslová výroba a zaměstnanost. Během šestiměsíčního období CEI rostl o 1,5%, rychleji než o 1,1% v předchozím období. Americká ekonomika se ve 4Q rozšířila o 3,1% a následovala 2,6% expanzi v 3Q. Současný index je ale stále o 4,3% pod úrovní na začátku poslední recese. Zpožděný index se v březnu zvýšil o 0,4% na 108,3 bodů a následoval 0,3% růst v únoru, v průběhu posledních šesti měsíců stagnoval.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.