Čtvrtek 05. srpna. Svátek má Kristián.

Makro: Předstihový ukazatel americké ekonomiky v červenci rostl o 0,5 pct

19.08.2011 | 11:30 0 Komentářů

Složený ukazatel ekonomické aktivity USA, měřící odhad výkonnosti v následujícím čtvrtletí až pololetí, v červenci rostl třetí měsíc. Některé ukazatele zaznamenaly slabost, což vyvolává obavy o zdraví americké ekonomiky. I přes rostoucí volatilitu předstihové ukazatele naznačují pomalou expanzi v průběhu letošního roku. Na základě revidovaných dat stoupl hlavní index o 0,5% na 115,8 bodů, následoval růst o 0,3% v červnu a 0,7% v květnu, podle přehledu Conference Board. Většinový konsenzus očekával vzestup o 0,1%. Kromě přerušení v červnu 2010 a dubnu letošního roku setrval v růstovém trendu od března 2009.

Šest z deseti indikátorů LEI přispívaly růstem. Největší měrou peněžní zásoba, spread úrokové sazby, týdenní žádosti o podporu, ceny akcií, nové objednávky výrobních prostředků nevojenského charakteru a nové objednávky zboží a materiálů. Negativně přispíval index dodavatelů, očekávání spotřebitelské důvěry a stavební povolení. Stabilní vývoj vykázal ukazatel týdenní pracovní doby výrobců. V průběhu šesti měsíců hlavní index rostl o 2,9%, pomaleji než o 3,2% v předchozím půlročním období.

Klíčový současný index se v červenci zvýšil o 0,3% na 103,3 bodů, následoval růst o 0,1% v červnu a 0,1% v květnu. Podpořily ho všechny čtyři indikátory – průmyslová výroba, zaměstnanost v nezemědělském sektoru, osobní příjmy a tržby výrobců. Během půlročního období do července se CEI rozšířil o 0,8%, ve srovnáním s 1,2% v předchozím období. Americká ekonomika rostla ve 2Q ročním tempem 1,3% a následovala 0,3% růst v 1Q 2011. Zpožděný index stoupl o 0,2% na 110,0 bodů a následoval 0,4% růst v červnu a v květnu. V průběhu posledních šesti měsíců vzrostl o 2,3%.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.