Neděle 29. listopadu. Svátek má Zina.

Makro: Předstihový ukazatel americké ekonomiky rostl v září pomaleji

20.10.2011 | 18:07 0 Komentářů

Složený ukazatel ekonomické aktivity USA, měřící odhad výkonnosti v následujícím období, se v září zvýšil o 0,2% a následoval 0,3% růst v srpnu a 0,6% v červenci, uvedl přehled Conference Board. Polovina z deseti indikátorů přispívala růstem. Největší měrou spread úrokové sazby, dále peněžní zásoba, index dodavatelů, očekávání spotřebitelské důvěry a nové objednávky zboží a materiálů. LEI negativně ovlivnil ukazatel stavební povolení, nové objednávky výrobních prostředků nevojenského charakteru, cen akcií a týdenní žádosti o podporu. Index týdenní pracovní doba výrobců setrval beze změn.

Výsledek potvrdil konsenzuální předpověď. Kromě přerušení v červnu 2010 a dubnu letošního roku setrval LEI v růstovém trendu od března 2009. V průběhu šesti měsíců do září rostl o 1,8%, pomaleji než o 4,0% v předchozím půlročním období a naznačuje, že bude ekonomika v nejbližším období stagnovat.

Klíčový současný index se v září zvýšil o 0,1%, po revidovaném poklesu o 0,1% v srpnu a růstu o 0,2% v červenci. Podpořily ho všechny čtyři indikátory, největší měrou zaměstnanost v nezemědělském sektoru, dále průmyslová výroba, osobní příjmy a tržby výrobců. Během půlročního období se CEI zvýšil o 0,4%, méně než o 1,5% v předchozím období. HDP USA rostl ve druhém čtvrtletí ročním tempem 1,3% a následoval 0,4% v 1Q 2011. Zpožděný index stoupl o 0,2% a v průběhu posledních šesti měsíců o 2,1%.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.