Pátek 23. dubna. Svátek má Vojtěch.

Makro: Předběžný prodej domů v USA výrazně zpomalil

27.05.2011 | 17:26 0 Komentářů

Počet podepsaných ale dosud neuzavřených smluv na nákup nemovitosti v dubnu prudce klesl a odrážel rozmary počasí a slabost americké ekonomiky. Podle dubnového přehledu asociace realitních kanceláří se index PHSI propadl o 11,6% na 81,9 bodů a následoval revidovaný růst o 3,4% v březnu. Největší odliv poptávky byl zaznamenán na americkém jihu. Data odráží smlouvy nikoliv uzávěrky, které jsou zpožděné o jeden až dva měsíce.

Výsledek zklamal očekávání, většinový konsenzus předpokládal mírný pokles o 1,1%. Ve stejném období loňského roku se ukazatel pohyboval na úrovni 111,5 bodů, což znamenalo meziroční propad 26,5%. Hladina 100 odrážela aktivitu podepsaných smluv v lednu 2004.

Předstihový ukazatel amerického trhu s bydlením odráží zhruba pětinu prodejů existujících domů. Podle NAR může být dubnový pokles způsoben dočasnými faktory, avšak signalizuje pomalejší než očekávané oživení trhu v následujících měsících. Ekonomiku sužovaly rekordní ceny ropy, největší srážky za posledních 20 let a náhlý nárůst žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

Přísné úvěrové standardy bank jsou podle NAR primární a dlouhodobě negativní faktor realitního trhu. Roční prodej stávajících domů v USA v dubnu nečekaně zpomalil o 40 tisíc, 0,8% na 5,050 milionů jednotek. Roční prodej nových domů naproti tomu rostl o 22 tisíc, 7,3% na 323 tisíc jednotek a předčil očekávání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.