Pondělí 01. března. Svátek má Bedřich.

Makro: Předběžný prodej domů v USA opět vzrostl a předčil očekávání

28.07.2011 | 17:07 0 Komentářů

Počet rozjednaných smluv na nákup nemovitostí v USA roste druhý měsíc a pravděpodobně signalizuje mírné oživení trhu s bydlením v druhém pololetí letošního roku. Podle přehledu asociace realitních kanceláří za červen stoupl index PHSI o 2,4% na 90,9 bodů poté, co vyskočil o 8,2% v květnu. Nárůst poptávky bylo možné zaznamenat na jihu a západu Spojených Států. Data odráží smlouvy nikoliv uzávěrky, které jsou zpožděné o jeden až dva měsíce.

Většinový konsenzus předpokládal v červnu stagnaci. Ve stejném období loňského roku se ukazatel pohyboval na úrovni 75,9 bodů, což byl meziroční nárůst o 19,8%. Hladina 100 odrážela aktivitu podepsaných smluv v lednu 2004.

Předstihový ukazatel amerického trhu bydlení odráží zhruba pětinu prodejů stávajících domů. Sektor bydlení je v USA stále v krizi kvůli nedostupnosti úvěrů a ekonomické nejistotě. Pokud banky zmírní úvěrové standardy, pak by mohlo dojít k rychlejšímu oživení na trhu, uvádí NAR. Roční prodej stávajících domů v červnu poklesl o 0,8% na 4,77 milionů jednotek a od dubna setrval v sestupném trendu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.