Pátek 22. ledna. Svátek má Slavomír.

Makro: Polsko se zahalilo do smutku

12.04.2010 | 12:53 0 Komentářů

Polsko ztratilo během sobotní tragické události svého prezidenta a část elity národa. Letadlo, kterým cestovala polská delegace k uctění památky do Ruska, se zřítilo v husté mlze při přistání ve Smolensku. Neštěstí se stalo v sobotu v 6:56 středoevropského času dva kilometry od letiště Severnyj. Na palubě bylo 88 členů polské delegace a osm členů posádky.  Bylo to největší neštěstí v historii polského letectví. Prezident Lech Kaczyňski letěl uctít památku katyňského masakru a na palubě byla jeho žena, guvernér centrální banky, téměř celé vedení polské armády, duchovní a novináři.

V Polsku byl vyhlášen týdenní státní smutek a pohřeb prezidenta proběhne pravděpodobně v sobotu. Na den pohřbu vyhlásila státní smutek i Česká republika. Úřad polského prezidenta převzal maršálek Sejmu Bronislav Komorowski, kandidát podzimních prezidentských voleb. Nyní se budou muset přímé volby uskutečnit 74 dnů od úmrtí hlavy státu a nikdo neví, zda bude kandidovat Jaroslav Kaczyňski, bratr zemřelého prezidenta.

Obětí tragédie byl i Slawomir Skrzypek, guvernér národní banky. Jeho pravděpodobně prozatímně nahradí viceguvernér Piotr Wiesiolek. Polská armáda je otřesena ztrátou velení. Právě v den pietní vzpomínky na 70.výročí masakru 22 tisíc převážně důstojníků v Katyni zaplatil životem náčelník generálního štábu, velitelé vojsk a koordinátor zahraničních misí.

Vojenské letiště Severnyj leží asi čtyři kilometry od Smolenska poblíž Katyně, kde měl proběhnout vzpomínkový akt. Letadlo typu Tu-154 letělo z Varšavy která bylo od místa neštěstí vzdálena 800 kilometrů. Pilot se pokoušel třikrát přistát v husté mlze a nedbal doporučení letového provozu odklonit let na Minsk nebo do Moskvy. Delegace chtěla zřejmě stihnout pietní akt.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.