Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Makro: Podnikatelská důvěra Německa v prosinci nadále roste

17.12.2010 | 13:43 0 Komentářů

Podnikatelská důvěra Německa v prosinci opět vzrostla na nová historická maxima v průběhu celého roku zaznamenala výrazný vzestup. Dotazované korporace hodnotily současnou a budoucí situaci velmi příznivě. Ekonomický institut IFO provádí každý měsíc průzkum asi 7000 německých korporací a sestavuje předstihový indikátor pro Německo a celou eurozónu.

Ve zpracovatelském sektoru nicméně index kvůli zhoršenému výhledu oslabil. Exportní vyhlídky firem byly stále příznivé, většina korporací plánuje přijmout další zaměstnance. Maloobchodníci a velkoobchodníci hodnotili současnou i budoucí situaci velmi pozitivně.

Ukazatel podnikatelské důvěry Německa v prosinci vzrostl o 0,6 bodu na nový historický vrchol 109,9 bodů a předčil očekávání. Většinový konsenzus předpokládal zhoršení na 109,1 bodů. Ve stejném období vloni se pohyboval na úrovni 94,5 bodů. Hladina 100 odpovídala roku 2000.

Ukazatel současné situace stoupl o 0,6 bodu na 112,9 bodů, nejvyšší hladinu od ledna 2007. Klíčový indikátor očekávání přidal rovněž 0,6 bodů na nové maximum 106,9 bodů.
Ukazatel podnikatelské důvěry průmyslu a obchodu Německa vyskočil o 1,1 bodů na 18,9 bodů a zaznamenal nejvyšší hodnotu v historii. Indikátor zpracovatelského sektoru klesl o 1,5 bodů na 23,7 bodů. Podnikatelská důvěra maloobchodníků byla nejvyšší v historii, důvěra velkoobchodníků atakovala čtyřleté maximum, v sektoru stavebnictví se kvůli současné situaci poněkud zhoršila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.