Úterý 13. dubna. Svátek má Aleš.

Makro: Podnikatelská důvěra Japonska se ve 3Q zotavila, výhled je prozatím příznivý

03.10.2011 | 10:28 0 Komentářů

Podnikatelská důvěra klíčových japonských výrobních korporací se ve čtvrtletí do září zotavila, po prudkém poklesu ve 2Q v důsledku březnového zemětřesení a tsunami. Výsledek do značné míry odrážel zlepšený sentiment automobilek. Ve čtvrtletí do prosince se čeká další mírné zlepšení.

Podle výsledku průzkumu “Tankan“ Bank of Japan vyskočil indikátor klimatu velkých výrobních podniků na +2 body, z úrovně -9 v 2Q 2011, což byl první pokles v průběhu pěti čtvrtletí. Průzkum odráží poměr kladných a záporných hodnocení, přičemž úroveň 100 představuje nejlepší náladu a -100 nejhorší sentiment. Výsledek potvrdil očekávání analytiků. Ve 4Q se předpokládá nárůst o 2 na 4 body.

Japonská ekonomika se pozvolna zotavuje z katastrofy, podporovaná domácí poptávkou, která souvisí s rekonstrukcemi postižených oblastí. Podniky by ale mohly čelit zhoršení sentimentu v závislosti na vývoji globální ekonomiky. Silný japonský jen může snižovat konkurenceschopnost exportérů.

Ukazatel důvěry velkých nevýrobních podniků vzrostl na +1 bod, z úrovně -5 a nepatrně zaostal za konsenzuální předpovědí. Zlepšení nastalo v maloobchodu, dopravě a informačních službách. V průběhu nadcházejícího čtvrtletí BOJ očekává stabilní růst. Ukazatel zaměstnanosti vykázal ve všech odvětvích pokles o 5 na +3 procentní body a pro další čtvrtletí se čeká další zhoršení na +1 bod.

Výhled kapitálových investic zaznamenal oproti 2Q sestupnou revizi (-1,2%). Podniky všech odvětví letos plánují navýšit investice o 3,0%, po poklesu o 1,9% v roce 2010, z toho velcí výrobci o 10,1%, střední o 21,8% a malé o 3,7%. Korporace letos odhadují pokles ziskovosti o 2,4%, po skokovém růstu o 38,3% v loňském roce. Exportéři předpokládají průměrný devizový kurz 81,15 jenů za dolar, výrazně silnější než 86,03 jenů v roce 2010.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.