Pátek 24. září. Svátek má Jaromír.

Makro: Podnikatelská důvěra eurozóny v únoru setrvala beze změn

24.02.2011 | 12:55 0 Komentářů

Podnikatelská důvěra zemí eurozóny setrvala v únoru beze změn poblíž nejvyšších úrovní v historii monitorování. Před měsícem ukazatel předčil čtyřletý vrchol a atakoval historické maximum z jara 2000. Ukazatel BCI nepřetržitě roste s výjimkou jednoho měsíce od dubna 2009 a naznačuje, že bude oživení průmyslu eurozóny pokračovat i v následujících měsících.

Na základě revidovaných údajů Evropské komise index BCI v únoru stagnoval na úrovni 1,45 bodů. V lednu zrychlil o 0,16 bodů. Původní údaj EK uváděl za leden 1,56 bodů a většinový konsenzus předpokládal další zlepšení na 1,6 bodů. Index podnikatelského klimatu překonal čtyřleté maximum 1,4 bodů z dubna 2010 a je na dohled nejvyšší úrovni v historii 1,47 bodů z května 2000.

Od května loňského roku, kdy Evropská komise začala provádět průzkum podle nové klasifikace ekonomických aktivit, BCI drží vzestupný trend. Stabilní růst odráží významný nárůst exportních a tuzemských zakázek i budoucí produkce. Mírné zhoršení nastalo ohledně hodnocení současné výroby a zásob hotových výrobků. Z výsledku průzkumu podniků je vyloučen ukazatel zaměstnanosti a prodejní ceny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.