Středa 02. prosince. Svátek má Blanka.

Makro: Podnikatelská důvěra Austrálie se v září zotavila, NAB

11.10.2011 | 11:24 0 Komentářů

Podnikatelská důvěra Austrálie se v září zotavila z nejnižší úrovně od roku 2009. Odrážela zlepšení podnikatelských podmínek, nižší směnný kurz a očekávání, že RBA sníží úrokové sazby, uvedl průzkum National Australia Bank. Sentiment se zlepšil ve všech průmyslových odvětvích, kromě stavebnictví, těžebního průmyslu a velkoobchodu. Zvláště silný růst nastal ve zpracovatelském průmyslu, což naznačuje, že slabší australský dolar přinesl jisté uklidnění. Krátkodobé ukazatele aktivity ovlivnila nejistota a volatilita obklopující globální ekonomiku. Podnikatelský sentiment setrval pozitivní v těžebním sektoru a maloobchodu.

Index podnikatelské důvěry v září vyskočil o 7 na -2 body, po poklesu o 10 na -9 bodů v srpnu. Ukazatel obchodních podmínek vzrostl o 5 na 2 body, po poklesu o 4 na -3 body o měsíc dříve. Zlepšení obchodních podmínek nastalo ve všech odvětvích, s výjimkou rekreačních a osobních služeb. Výrazný nárůst ve výrobě a zejména v těžebním sektoru.

NAB projektuje růst HDP v letošním kalendářním roce o 1,9% a v roce 2012 o 4,1%. Zatímco krátkodobá aktivita zůstává ”měkká”, ve střednědobém výhledu výrazně zrychlí, podpořena vývozem a investicemi do zdrojů a infrastruktury. Centrální banka v září zachovala základní úrokovou sazbu na 4,75%. Podle NAB je naděje 50/50, že RBA sníží úrokové sazby v nadcházejících měsících, pokud inflace zůstane utlumená a domácí poptávka a trh práce dále oslabí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.