Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

Makro: Podnikatelská důvěra Austrálie se v dubnu opět zhoršila

09.05.2011 | 16:41 0 Komentářů

Podnikatelská důvěra Austrálie se v dubnu opět ochladila a odrážela zhoršující se obchodní podmínky a ziskovost korporací, podle nejnovějšího průzkumu National Australia Bank. Ačkoli došlo k dalšímu zhoršení sentimentu, zůstává pozitivní a v souladu s trendem. Zdá se, že ho nahlodává silný australský dolar. Zaměstnanost naproti tomu opět vzrostla a mzdové tlaky byly zvýšené. Vstupní náklady po robustním růstu v předchozím období polevily, ceny dokončené výroby byly utlumené.

Měsíční průzkum NAB více jak 400 korporací za duben uvedl, že se index podnikatelské důvěry zhoršil o 2 na 7 bodů a následoval pokles o 5 na 9 bodů v březnu. V únoru vykázal skokový nárůst o 10 na 14 bodů. Ukazatel obchodních podmínek klesl o 4 na 5 bodů, následoval vzestup o 11 na 9 bodů v březnu a setrval těsně pod dlouhodobým průměrem. V postiženém státu Queensland zůstává slabší, než celostátní průměr.

Horší podmínky přetrvávají ve výrobě, stavebnictví, cestovním ruchu a také těžařském sektoru. Ve velkoobchodu jsou podmínky nadále velmi dobré v maloobchodu na stabilní úrovni. Indikátor tržeb klesl o 9 na 6 bodů, ukazatel ziskovosti o 6 na 4 body.

Růst australské ekonomiky v závěru roku zmírnil, RBA nevylučuje, že bude HDP ve čtvrtletí do března v důsledku přírodních katastrof záporný. NAB zachovala odhad růstu HDP pro letošní rok beze změn na 2,5%, předpokládá po povodních mnohem rychlejší zotavení a vyšší inflaci. Tomuto vývoji načasovala dvojí zpřísnění měnové politiky, první do (června nebo července) a druhé v září.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.