Pátek 04. prosince. Svátek má Barbora.

Makro: Podnikatelská důvěra Austrálie se v 1Q zlepšuje

22.04.2011 | 14:02 0 Komentářů

Podnikatelské prostředí Austrálie bylo ve čtvrtletí do března stabilní, ukazatel ale vykazoval relativně slabé úrovně, podnikatelská důvěra naproti tomu výrazně zesílila, podle čtvrtletního průzkumu National Australia Bank. Obchod zpomalil a ziskovost korporací klesala, ačkoli byla zaměstnanost a využití zdrojů na vzestupu. Nové zakázky byly slabé a zásoby v poklesu. Mzdové tlaky velmi mírné, vstupní náklady nepatrně zesílily a odrážely rostoucí ceny komodit a potravin. Ceny dokončené výroby zůstaly utlumeny.

Podnikatelské prostředí se v 1Q prudce zhoršilo v dopravě, cestovním ruchu a stavebnictví. Skromné zlepšení zaznamenal maloobchod. Záplavy výrazně zhoršily obchodní podmínky v těžařském průmyslu. Podnikatelská důvěra nadále zůstává nejsilnější v hornictví, následuje maloobchod, finanční služby, realitní služby, stavebnictví a doprava.

Čtvrtletní průzkum více jak 400 korporací NAB uvedl, že index podnikatelské důvěry v 1Q vzrostl o 6 na 11 bodů, následoval pokles o 4 na 9 bodů v 4Q 2010. Ukazatel současných obchodních podmínek stagnoval na úrovni 2 bodů, pro následující čtvrtletí vzrostl o 3 na 14 bodů. Ukazatel investic stoupl o 3 na 26 bodů, zhoršil se indikátor tržeb i ziskovosti.

Ekonomika v závěru roku zvolnila a růst bude v 1Q kvůli povodním pravděpodobně stagnovat, nebo mírně negativní. Ve 2Q výrazně zrychlí. NAB zachovala odhad růstu HDP Austrálie pro letošní rok beze změn na 2,5%, předpokládá míru nezaměstnanosti na úrovni 4,5%.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.