Sobota 27. února. Svátek má Alexandr.

Makro: Podnikatelská důvěra Austrálie je v útlumu, NAB

09.08.2011 | 11:39 0 Komentářů

Obchodní podmínky se v Austrálii zhoršily, což naznačuje, že ekonomika ztrácí dynamiku. Podnikatelská důvěra zůstala v útlumu tváří v tvář nejistotě na globálních finančních trzích, uvedl červencový průzkum National Australia Bank. Pokles obchodních podmínek byl nejvýraznější v oblasti financí a podnikatelských služeb a odráží fiskální problémy v USA a eurozóně. Zhoršení nastalo i v oblasti výroby a služeb. V těžařském sektoru se podmínky mírně zlepšily, rovněž v maloobchodu, kde agresivní slevy zvýšily prodeje. Ukazatel zaměstnanosti vykázal první zápornou hodnotu od pololetí 2009.

Podnikatelský sentiment setrval na nízkých úrovních. Nejistý globální výhled, silný australský dolar a opatrnost domácností nahlodával důvěru v řadě odvětví služeb a zpracovatelského průmyslu. Mírné zlepšení nastalo ve stavebnictví, stabilní sentiment byl v těžebním průmyslu. Nové zakázky setrvaly v poklesu, ukazatel zásob obnovil růst, míra využití zdrojů byla nejnižší od září 2009 a pod dlouhodobým průměrem. Náklady na pracovní sílu rostly a z velké části odrážely zvýšení minimální mzdy. Růst cen dokončené výroby rovněž zrychlil, avšak maloobchodní ceny prudce poklesly.

Červencový průzkum NAB uvedl, že se index podnikatelské důvěry nepatrně zvýšil o 2 na +2 body, po poklesu o 6 na nulovou úroveň v červnu. Ukazatel obchodních podmínek poklesl o 3 na -1 bod, nejnižší úroveň od lednových záplav.

NAB znovu snížila odhad růstu HDP pro letošní kalendářní rok z 1,7% na 1,5%. Předpokládá, že silný vývoz, investice do těžebního průmyslu a přestavba v Queensland podpoří hospodářský růst zejména v 4Q a poté v roce 2012. Centrální banka v srpnu sestupně revidovala odhad růstu HDP v kalendářním roce 2011 o 1,25% na 2,0%.

Australská ekonomika ve čtvrtletí do března klesla o 1,2% a následovala růst o 0,8% ve 4Q. Jednalo se o největší mezičtvrtletní pokles od 1Q 1991.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.