Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Makro: Obama se v Bílém domě setkal s Dalai Lamou

19.02.2010 | 13:09 0 Komentářů

Americký prezident Barack Obama v Bílém domě přijal exilového tibetského duchovního vůdce Dalai Lamu a ignoroval hrozbu Číny, že schůzka může zkomplikovat vztahy mezi oběma zeměmi. Obama hostil Dalai Lamu v mapové komnatě Bílého domu ne v Oválné pracovně kde obvykle probíhají mezinárodní rozhovory. Současné vztahy mezi Čínou a USA zkomplikuje zejména schválení šestimiliardového kontraktu vojenské výzbroje na Taiwan, jehož území je podle Číny její neoddělitelnou součástí.

Dalai Lama musel s tisíci následovníky prchnout v roce 1959 do Indie, poté co čínská armáda potlačila nezdařené povstání. Čína stále obviňuje Dalai Lamu za neklid v Tibetu a snahu a naprostou samostatnost území. Exilový vůdce tibetské vlády ale požaduje jen větší autonomii pro tibetskou část západní Číny ne úplnou nezávislost jak tvrdí Peking.

Úterní schůzka dvou držitelů Nobelové ceny trvalo za zavřenými dveřmi hodinu. Mluvčí Bílého domu Robert Gibbs poté uvedl, že Obama chválil jeho vyrovnaný postoj a závazek nenásilí v jeho snaze dialogu s čínskou vládou. Dalai Lama se doposud setkal s každým americkým prezidentem od období Georga H W Bushe v roce 1991. Dnes ještě bude hovořit za zavřenými dveřmi i s ministryní zahraničí Hillary Clintonovou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.