Sobota 15. května. Svátek má Žofie.

Makro: Obama požádal o společné zasedání Kongresu

02.09.2011 | 14:52 0 Komentářů

Americký prezident Barack Obama ve středu požádal o společné zasedání Kongresu na 7. září, kde předloží plány jak podpořit zaměstnanost a hospodářský růst a snížit rozpočtový deficit. Ve svém dopise uvedl, že národ s mírou nezaměstnanosti 9,1% čelí “bezprecedentním“ ekonomickým problémům. Obamovy plány zahrnují větší výdaje do infrastruktury, daňové pobídky pro zaměstnavatele při vytváření pracovních míst i změny dotační politiky při rekvalifikaci.

Obamova administrace rovněž několik týdnů usilovně připravuje realizaci hypotečního podpůrného programu, který prezident pravděpodobně zveřejní na středečním mimořádném jednání. Cílem je oživení churavějícího trhu s bydlením, omezení exekucí a pomoc dlužníkům v potížích refinancovat hypoteční úvěry. Prosazení změn stávajícího programu, by umožnilo některým dlužníkům využít nízké úrokové sazby hypoték, včetně refinancování úvěrů u hypotečních bank Fannie Mae, Freddie Mac a FHA. 

Domácnostem by se tak snížily měsíční splátky a uvolnily peníze na jiné výdaje. Průměrná fixní sazba 30-leté hypotéky se podle Freddie Mac pohybovala minulý týden na 4,22%, v těsné blízkosti nejnižší úrovně za posledních 50 let. FNM, FRE a FHA dohromady představují 90% amerického hypotečního trhu. Původní program spuštěný v dubnu 2009 nesplnil očekávání. HARP měl pomoci 4-5 milionům majitelů domů refinancovat hypoteční úvěry a zabránit exekucím. Podle agentury FHA využilo do května tohoto roku tuto možnost pouze 810 tisíc majitelů domů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.