Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Makro: Nezaměstnanost Spojených Států klesá, komu patří zásluhy?

07.03.2011 | 11:06 0 Komentářů

Zpráva o dalším snížení míry nezaměstnanosti USA a pokračujícím vytváření pracovních míst vyvolala reakce obou stran politického spektra. Předseda Rady ekonomických poradců Bílého domu Demokrat Austan Goolsbee vyzdvihl nejnovější data, jako další důkaz zlepšení ekonomiky. Největší zásluha podle jeho názoru patří Baracku Obamovi. Jeho administrativa prosadila snížení daně ze mzdy, daňové odpočty na investice, tedy podmínky pro udržitelný hospodářský růst a tvorbu pracovních příležitostí.

“Výrazný pokles míry nezaměstnanosti a celkový trend ekonomických údajů byl v posledních měsících povzbuzující. Je třeba usilovně pracovat, abychom dokázali nahradit pracovní místa ztracená v době recese. Celková trajektorie ekonomiky se v průběhu posledních dvou let dramaticky zlepšila, mnoho práce je ještě před námi,“ uvedl Goolsbee.

Počet pracovních míst v nezemědělském sektoru USA rostl v únoru o 192 tisíc na 130,515 milionů, po revidovaném přírůstku 63 tisíc v lednu, uvedlo americké ministerstvo práce. Soukromý sektor generoval 222 tisíc nových pracovních míst, zatímco veřejný sektor jich uvolnil 30 tisíc. Počet lidí bez práce klesl o 190 tisíc na 13,67 milionů a míra nezaměstnanosti se snížila o 0,1% na 8,9% – nejnižší úroveň od dubna 2009.

Ministryně práce Hilda Solisová poukázala na rozsáhlý a trvalý růst zaměstnanosti soukromého sektoru. “Sečteno a podtrženo: Tato politika a programy administrativy fungují. Není pochyb o tom, že je na tom ekonomika pod naším vedením lépe, než byla před dvěma lety.“

Předseda poslanecké sněmovny Republikán John Boehner ale namítl, že je nezaměstnanost stále mnohem vyšší, než administrativa předpokládala během debaty o federálním stimulačním návrhu, který nazval “vládní výdajový flám, který stále brání americkému národu dostat se zpět na dráhu prosperity.“

Skutečným důvodem zlepšení ekonomiky Boehner připisuje Grand Old Party a její úspěch při prodloužení daňových úlev z doby prezidenta Bushe. “Cesta k prosperitě a tvorbě pracovních míst spočívá v osvobození naší ekonomiky od okovů nadměrné státní správy a uvolnění úžasného potenciálu amerického lidu. To bylo a je nadále prioritou číslo jedna pro naši novu většinu v Kongresu,“ uvedl Boehner.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.