Úterý 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

Makro: Německo má právo blokovat půjčky Řecku, EU

26.04.2010 | 12:25 0 Komentářů

Německo, pokud se rozhodne, může v rámci svých práv blokovat dohodu o finanční pomoci eurozóny a MMF předluženému Řecku, uvedla v neděli Evropská komise. Ta nyní společně s Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnových fondem  posuzuje řeckou ekonomiku a plán restrukturalizace rozpočtu v následujícím tříletém období výměnou za půjčky.

Spolkový ministr financí Wolfgang Schaueble uvedl v neděli pro deník Bild, že Berlím by mohl odmítnout žádost Athén o 30 miliard eur od šestnáctky partnerů platící jednotnou měnou. “Skutečnost, že ani EU ani Německo prozatím nerozhodly znamená, že výsledek bude pozitivní nebo negativní. Bude záviset pouze na Řecku, zda bude plnit plán stability tak, jak se zavázalo,“ řekl Schaueble.

Podle mluvčího Komisaře pro hospodářské a měnové záležitosti EU Altafaje Tardia, by exekutiva měla vydat vyjádření během několika dnů avšak zdůraznil, že jakýkoliv členský stát EMU může dohodu zablokovat. Je to jeho právo pokud se domnívá, že finanční stabilita eurozóny není v sázce a pomoc Řecku prozatím není potřeba. Německo, jenž má vlastní rozpočtové problémy a připravuje se na květnové volby, bude pravděpodobně v otázce Řecka neústupné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.