Pátek 07. srpna. Svátek má Lada.

Makro: Na tokijské Auto show budou dominovat hybridní a elektrické vozy

21.10.2009 | 17:56 0 Komentářů

Tokio – zelené technologie budou v hledáčku Tokio Motor Show, která odstartuje ve středu. Recese donutila mnoho autovýrobců odmítnout v Japonsku svou účast. Očekává se, že nepřítomnost Evropy a ostatních zahraničních automobilek nahradí Čína, jakožto nastupující největší automobilový trh světa.

Největší světový výrobce aut Toyota Motor nabídne benzínový a elektrický hybridní pohon, Honda a Nissan jenž vsází na zelené technologie představí vozy jen na elektrický pohon. 

Toyota posílila prezentaci modelem Sai,  prvním hybridním modelem po značce Prius. Automobilka uvedla, že hodlá od 7.prosince prodávat 3000 vozů měsíčně prozatím na domácím trhu. Spotřebou 1 galonu na 54 mil, Sai zdvojnásobil ujetou vzdálenost, oproti benzínovým agregátům. Spotřeba je ale vyšší než u modelu Prius, kterého se od svého debutu před 10 lety prodalo 1,4 milionů kusů. Toyota očekává, že prodej hybridů dosáhne 500 až 600 tisíc vozů ročně.

Toyota investovala obrovské částky do hybridních technologií a chce získat proti své konkurenci náskok. Tyto technologie včetně zásuvných modelů proto do roku 2020 zavede u všech typů vozidel.

Japonská trojka Nissan hodlá prodávat sériově vyráběný model na elektrický pohon Leaf za dostupnou cenu už od příštího roku. Šéf automobilky předpovídá, že elektromobily budou v roce 2020 tvořit 10% všech automobilů na světovém trhu.

Japonská dvojka Honda mixuje technologie. Zpočátku investovala do výroby vozů na vodíkový pohon ale mimořádně vysoká cena donutila vývojáře otočit vývoj směrem k zásuvným elektromobilům.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.