Středa 14. dubna. Svátek má Vincenc.

Makro: Moody´s snížila rating Itálie o tři stupně

05.10.2011 | 17:23 0 Komentářů

Ratingová agentura Moody´s Investors Service ve středu ráno snížila hodnocení dlouhodobých závazků Itálie o tři stupně z Aa2 na A2 s negativním výhledem. V prohlášení uvedla, že vidí značná dlouhodobá finanční rizika těch zemí eurozóny, které mají vysokou míru veřejného dluhu, jako je Itálie. Monitoruje rizika poklesu hospodářského růstu v důsledku makroekonomických strukturálních slabin a oslabení globálního výhledu.

Moody´s vyjádřila znepokojení nad realizací rizik a času potřebného k dosažení vládní fiskální konsolidace zvrátit nepříznivý trend veřejného dluhu, v důsledku ekonomické a politické nejistoty. Negativní výhled odráží pokračující ekonomická i finanční rizika v Itálii a eurozóně. Nejisté tržní prostředí a riziko dalšího zhoršení nálady investorů může omezovat přístup na finanční trhy. “Pokud se tato rizika naplní a dlouhodobá dostupnost externích zdrojů na podporu likvidity zůstane nejasná, mohlo by dojít k snížení úvěrového ratingu na výrazně nižší úrovně,“ varovala agentura.

Agentura předpokládá, že veřejný dluh Itálie vzroste na 120% HDP na konci tohoto roku, ze 104% na počátku globální krize. Italská vláda snížila odhad růstu HDP v letošním roce na 0,7% a v roce 2012 na 0,6%. Také MMF sestupně revidoval odhad růstu Itálie na 0,6% v letošním roce a na 0,3% v roce 2012. V září snížila hodnocení dlouhodobých závazků Itálie agentura Standard & Poor´s o 1 stupeň z A+ na A a zachovala negativní výhled. Snížení ratingu odůvodnila oslabením vyhlídek pro hospodářský růst.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.