Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Makro: MMF varoval Asii před nákazou evropské dluhové krize

09.06.2010 | 15:23 0 Komentářů

Náměstek generálního ředitele MMF Naoyuki Shinohara ve středu uvedl, že globální vyhlídky jsou i nadále velmi nejisté, rizika poklesu výrazně vzrostla a prostoj pro stimulační opatření je omezený, ne-li vyčerpaný. Na fóru v Singapuru varoval před nákazou evropské dluhové krize, která se odehrává deset let poté, co asijský region prošel vlastními finančními otřesy. Nepříznivý vývoj v Evropě může narušit i celosvětový obchod s důsledky pro Asii, vzhledem k významné roli vnější poptávky.

Shinohara dále uvedl, že Řecko stojí v epicentru prohlubující se dluhové krize a hrozí, že se může rozšířit do ostatních zemí eurozóny. Společná euroměna klesla na čtyřleté minimum vůči dolaru a na osmileté dno vůči jenu. Úvěrové problémy mohou vést k významnému přelévání prostřednictvím finančních kanálů. Krize může způsobit nejistotu a nestálost ve výhledu kapitálových toků. 

Rychle rostoucí asijské ekonomiky mohou přitahovat investice, což může vést k riziku přehřívání některých z nich, pokud by nebyla přijata vhodná opatření. Zvyšování globální averze vůči riziku, by na druhé straně mohla změnit směr kapitálových toků velmi rychle. Asie podstoupila vážnou finanční krizi v devadesátých letech, poté co banky nebyly schopny plnit závazky vůči investorům a z Thajska se rychle rozšířila na další asijské země.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.