Pondělí 18. ledna. Svátek má Vladislav.

Makro: Minuty FOMC

25.11.2010 | 13:14 0 Komentářů

Zápis z jednání bankovní rady americké centrální banky z 2. až 3. listopadu odhalil intenzivní rozhovory ohledně druhého kola kvantitativního uvolňování. Hlasování proběhlo 10 ku 1 pro zachování základní úrokové sazby beze změn na 0 – 0,25 %. Stejným poměrem hlasů FOMC rozhodl rozšířit program odkupu dluhopisů s cílem podpořit hospodářské oživení a pomoci zajistit, aby inflace byla na úrovni v souladu s jeho mandátem. Fed zachová stávající politiku reinvestování splátek jistin z držby cenný papírů. Kromě toho hodlá nakoupit do konce druhého čtvrtletí 2011 dluhopisy za 600 miliard dolarů, tempem zhruba 75 miliard dolarů měsíčně. Proti byl prezident Fedu Kansas City Thomas Hoenig který se domnívá, že rizika převážila nad přínosy.

Většina účastníků usoudila, že rozvolněná měnová politika a zlepšení úvěrových podmínek urychlí hospodářský růst, pomůže vzpružit výdaje podniků a domácností. Může se promítnout do cen aktiv a vést k poklesu hodnoty amerického dolaru. FOMC poznamenal, že bude pravidelně přezkoumávat tempo nákupů CP, celkovou velikost programu odkupu aktiv a v souvislosti s přicházejícími informacemi upraví program podle potřeby k dosažení svého cíle, dosažení maximální zaměstnanosti a cenové stability.

Rada guvernérů a prezidenti rezervních bank současně předložili projekce růstu, nezaměstnanosti a inflace v letech 2010 až 2013. Listopadové odhady jsou horší než červnové projekce. Většina účastníků poznamenala, že několik faktorů bude zřejmě po nějakou dobu brzdit ekonomický růst. Lze mezi ně zahrnout vysoký stupeň opatrnosti podniků a domácností, přetrvávající slabost sektoru realit a těsné úvěrové podmínky. FOMC konstatoval, že neobvykle vysoká míra nejistoty nadále přetrvává, avšak při absenci dalších šoků, může ekonomika obnovit dlouhodobý a stabilní růst.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.