Neděle 19. září. Svátek má Zita.

Makro: Minuty BOJ

23.02.2010 | 17:43 0 Komentářů

Zápis z jednání bankovní rady Bank of Japan z 26.ledna mimo jiné odhalil, že deflační tlaky budou pravděpodobně po nějakou dobu přetrvávat. Japonská centrální banka jednomyslně rozhodla držet základní úrokovou sazbu beze změn na nejnižší hladině 0,10%. Naposledy provedla změnu v prosinci 2008 a snížila sazbu o desetinu procentního bodu.

Hodnocení bylo oproti minulé schůzce také shodné. Ekonomiku podporují fiskální a monetární stimuly doma i v zahraničí, postupná přestavba zásob, stále ale chybí dostatečný impulz trvalého trvalého oživení soukromé spotřeby. Zlepšení hospodářství odrážel vzestup vývozu, průmyslové výroby i soukromé spotřeby. Dlouhodobý výhled se neodklonil od říjnové projekce.

Centrální banka vzestupně revidovala odhad růstu pro fiskální rok 2009 z říjnové projekce -3,2% na -2,5%. Současně revidovala i očištěné ceny CPI pro fiskální rok 2010 z -0,8% na -0,5%. BOJ předpokládá do pololetí letošního roku jen průměrné tempo zlepšení ekonomiky, poté by mohl exportně řízený růst pozitivně ovlivnit i domácí spotřebu.

BOJ odložila další podpůrná opatření v boji s deflací dané lepším vyhodnocením nejnovějších ekonomických událostí. Největší hrozbu stále představuje deflace a silný devizový kurz jenu, jenž snižuje konkurenceschopnost zboží na vývozním trhu. Pro BOJ je kritická výzva zastavit deflaci v zemí a netolerovat pokles cen pod nulovou hladinu. Tomu přispůsobí mimořádně uvolněnou měnovou politiku a poskytne dostatečné zdroje aby rozhýbala tržní poptávku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.