Pátek 24. září. Svátek má Jaromír.

Makro: Minuty BOE potvrdily jednotný postoj únorového hlasování

17.02.2010 | 13:12 0 Komentářů

Zápis z jednání bankovní rady Bank of England ze 4.února potvrdil jednotný postoj při hlasování o úrokových sazbách a o programu kvantitativního uklidňování. Bankovní rada rozhodla ponechat základní úrokovou sazbu na historickém minimu 0,50% beze změn.

Všech devět členů MPC také jednomyslně rozhodlo ponechat velikost programu odkupu dluhopisů z devizových rezerv v objemu 200 mld liber beze změn. Až na některé členy byly argumenty jemně vyvážené. Minuty dále uvedly, že MPC BOE bude držet současný postoj monetární politiky bez dalších stimulů. Je ale připravena navrhnout další, pokud to bude střednědobý inflační výhled vyžadovat.

Únorová čtvrtletní zpráva MPC BOE odhalila velikou míru nejistoty v ekonomice s významnými riziky na obě strany. BOE oproti listopadu zvedla krátkodobý inflační výhled. Pro 1Q 2010 předpovídá index spotřebitelských cen 3,3% než dojde ke snížení pod 1,0%.

Ve druhém čtvrtletí 2011 odhaduje růst ekonomiky o 3,2% což je mnohem nižší odhad než 4,0% růst viděný vloni v listopadu. Pro 2Q 2012 BOE projektuje 3,5% expanzi. Centrální banka opět poznamenala, že síla budoucího zotavení je velmi nejistá a výstup nebude schopen dosáhnout úroveň srovnatelnou před krizí ještě velmi dlouhou dobu.

Britská ekonomika vystoupila z poklesu ve čtvrtém čtvrtletí 2009 loudavým růstem o 0,1%, poté co ještě ve 3Q 2009 nečekaně klesla o 0,2% a setrvala v recesi páté čtvrtletí. BOE očekává, že dostupnost úvěrů zůstane pro podniky a domácnosti omezena a nutnost podpořit financování veřejného a privátního bude nadále tlumit domácí spotřebu.

Míra nezaměstnanosti v prosinci stagnovala na 7,8%. Počet Britů žádajících o podporu se v lednu nečekaně zvýšil o 23,5 tisíc, míra žádostí ale setrvala na 5,0%. Lednová inflace promítla změnu HDP, nízké ceny paliv před rokem a meziročně vyskočila z 2,9% na 3,5%, CPI byl ve Velké Británii nejvýš od listopadu 2008 (4,1%).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.