Neděle 19. září. Svátek má Zita.

Makro: Minuty BOE potvrdily jednotný postoj hlasování

20.01.2010 | 15:29 0 Komentářů

Zápis z jednání bankovní rady Bank of England ze 7.ledna potvrdil jednotný postoj při hlasování o úrokových sazbách a programu kvantitativního uklidňování. Bankovní rada ponechala základní úrokovou sazbu na nejnižší hladině v historii 0,50% beze změn.

Všech devět členů MPC jednomyslně rozhodlo pokračovat v programu odkupu aktiv za 200 mld liber z devizových rezerv. Rada zvolila vyčkávací postoj protože poslední události neposkytovaly důvody měnit stanoviska střednědobého výhledu.

Ekonomika stále čelí silným protivětrům které brání zotavení, zaznělo na zasedání MPC. Stále přetrvává vysoká nejistota ohledně projekce HDP i inflace. Ta reagovala na přechodné snížení DPH o 2,5% rekordním růstem a atakovala hranici 3%. Rada očekává, že ekonomika vystoupí z poklesu ve čtvrtém čtvrtletí a poroste v roce 2010 o 1,5% až 2%.

Pracovní trh a zahraniční obchod se postupně stabilizoval, maloobchodníci reportovaly v prosinci slušné prodeje a rostla i poptávka po bydlení. Na druhou stranu rada vyjádřila obavy ohledně pomalého navyšování korporačních investic.

Britská ekonomika ve 3Q 2009 zpomalila o 0,2% po poklesu o 0,6% v 2Q09 a setrvala v nepřetržitém poklesu šesté čtvrtletí. Bylo to nejdelší období recese od roku 1955.

Míra nezaměstnanosti v listopadu dosahovala 7,8%. Počet Britů žádajících o podporu se v prosinci podruhé snížil o 15 200  na 1,61 milionů, míra žádostí setrvala na 5,0%. Inflace promítla přechodné snížení HDP,  meziročně vyskočila o1%% na 2,9% a atakovala horní inflační cíl BOE.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.