Středa 28. října. Je Státní Svátek

Makro: Minuty BOE potvrdily jednotný postoj dubnového hlasování

21.04.2010 | 13:47 0 Komentářů

Zápis z jednání bankovní rady Bank of England ze dne 7. a 8. dubna potvrdil další jednotný postoj při hlasování o úrokových sazbách a o programu kvantitativního uklidňování. MPC BOE rozhodla ponechat základní úrokovou sazbu na historickém minimu 0,50% beze změn, někteří členové bankovní rady vyjádřili znepokojení nad inflací. Všech devět členů MPC také jednomyslně rozhodlo ponechat velikost programu odkupu dluhopisů z devizových rezerv BOE v objemu 200 mld liber beze změn.

Rada souhlasila, že poslední data neodůvodňovala změnu hospodářského výhledu, některé rozdíly byli v únoru a březnu patrné. Odlišné pohledy panovaly ohledně vybalancování inflačních rizik. Meziroční růst spotřebitelských cen Velké Británie v březnu zrychlil z 3,0% na 3,4%. Bankovní rada vyjádřila obavy ohledně přetrvávajících problémů v bankovním sektoru, slabostí ekonomiky eurozóny a fiskálních problémů některých členských zemí.

Minuty dále uvedly, že zotavení nastalo ve Velké Británii koncem roku 2009 avšak ekonomika pravděpodobně začne nabírat rychlost teprve na začátku roku 2010, nízké úrokové sazby a slabá libra by mohly hospodářský růst podpořit. Finanční trhy čekají první zvýšení úrokové sazby v Británii o čtvrt procentního bodu nejdříve v závěru letošního roku.

Britská ekonomika vystoupila ve čtvrtém čtvrtletí 2009 z poklesu. HDP po dlouhém období šesti čtvrtletí rostl o 0,4%. Bylo to nejdelší období recese Velké Británie od roku 1955. Ekonomické odhady čekají podobné tempo růstu ekonomiky i v 1Q 2010, ONS zveřejní předběžný odhad v pátek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.