Středa 22. září. Svátek má Darina.

Makro: Ministři financí eurozóny vyzvali Řecko aby plnilo program stability

16.02.2010 | 18:04 0 Komentářů

Ministři financí eurozóny vyzvali Athény aby důsledně dodržovalo závazek snížovat   obrovský rozpočtový schodek. Předseda Eurogroup Jean-Claude Juncker v pondělí uvedl, že Řecko souhlasilo, že navrhne dodatečná opatření pokud to situace bude vyžadovat. Řecko prý zveřejní dodatečná opatření na snížení deficitu pokud současné reformy nepřinesou efekt. První zprávu musí Athény předložit do půlky března. Země se zavázala snížit masívní schodek z 12,7% HDP v roce 2009 pod 3,0% HDP do konce roku 2012.

Juncker hned po schůzce ministrů financí eurozóny řekl, že by nebylo moudré nyní projednávat podrobnosti možné pomoci Řecku. Lídři eurozóny se ve čtvrtek formálně shodli podpořit Řecko na jeho nelehké cestě při ozdravění veřejných financí. Řecký ministr financí George Papaconstantinou uvedl, že se pokusí změnit kurz obrovského zadlužení země, změna prý ale nenastane během jednoho dne.

Evropská komise 3.února Řecku schválila program stability jenž zahrnuje jednotlivé etapy snižování deficitu rozpočtu pod 3,0% HDP do roku 2013. Pro rok 2010 EK navrhuje snížit rozpočtový schodek Řecka o 4% na 8,7% HDP.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.