Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

Makro: Meziroční růst spotřebitelských cen Česka v září zrychlil na 1,8 pct

10.10.2011 | 11:41 0 Komentářů

Spotřebitelské ceny Česka se v září meziměsíčně snížily o 0,2%, po poklesu o 0,3% o měsíc dříve, oznámil statistický úřad. V meziročním srovnání růst CPI zrychlil o 0,1% na 1,8% a předčil o desetinu většinový konsenzus. Ve stejném období loňského roku inflace Česka meziročně rostla o 2,0%. Ve třetím čtvrtletí se meziročně zvýšila o 1,8%, stejně jako ve 2Q 2011.

Meziměsíční vývoj CPI v září ovlivnilo snížení cen ve složce rekreace a kultura, dále domácí potřeby, bydlení a doprava. Zlevnily ceny dovolených s komplexními službami a pohonné hmoty. Opačný vliv měly zejména ceny oděvů a obuvi, vzdělávání, ubytování a stravování. Mírný nárůst zaznamenaly ceny potravin a nealkoholických nápojů, zdravotní péče, alkoholu a tabáku a ostatních zboží a služeb. Stagnovaly ceny v oddíle pošty a telekomunikace. Se zahájením školního roku se zvýšily ceny za školné a poplatky za stravování a ubytování ve školách a na internátech.

Oproti stejnému období loňského roku zrychlil růst cen potravin, dopravy, stravování a ubytování. Zmírnil růst cen ve složce alkoholické nápoje a tabák, bydlení, vzdělávání a ostatní zboží a služby. Stabilní růst vykazovaly ceny zdravotní péče. V meziročním poklesu setrvaly ceny oděvů a obuvi, domácí potřeby, pošty a telekomunikace, rekreace a kultura.

Největší vliv na meziroční růst CPI měly ceny v položce potraviny, nealkoholické nápoje a bydlení. Ceny běžného pečiva meziročně vyskočily o 39,0%, mouka o 32,1%, mléko o 11,4%, jedlé oleje o 19,1%, cukr o 33,7%, kakao o 14,7%, káva o 25,5%, nealkoholické nápoje o 9,5%. Ceny elektřiny a zemního plynu meziročně rostly o 4,8%, resp. o 11,5%, vodné o 6,2%, stočné o 5,8%, teplo a TUV o 1,6% a čisté nájemné o 3,3%. Ceny zboží úhrnem meziročně rostly o 2,3%, ceny služeb o 1,1%.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.