Pátek 05. března. Svátek má Kazimír.

Makro: Meziroční růst spotřebitelských cen Česka v červenci opět zmírnil na 1,7 pct

09.08.2011 | 13:16 0 Komentářů

Spotřebitelské ceny Česka v červenci rostly o 0,3%, po poklesu o 0,2% o měsíc dříve, oznámil statistický úřad. V meziročním srovnání růst opět zmírnil o 0,1% na tříměsíční minimum 1,7%. Ve stejném období loňského roku se CPI pohyboval na úrovni 1,9%.

Meziměsíční vývoj CPI ovlivnil cenový růst ve složce rekreace a kultura, alkoholické nápoje a tabák, bydlení, zdravotní péče, stravování a ubytování. Opačný vliv měly ceny oděvů a obuvi, potraviny a nealkoholické nápoje, pošty a telekomunikace. Výrazně zdražily sezónní ceny dovolených s komplexními službami, ve složce potravin ceny ovoce a zeleniny.

Oproti stejnému období loňského roku růst zmírnil u 5 z 12 složek indexu spotřebitelských cen, zejména potraviny a nealkoholické nápoje, dále bydlení, alkoholické nápoje, tabák, zdravotní péče a ostatní zboží a služby. Zrychlil růst cen ve složce doprava, stravování a ubytování. Stabilně rostly ceny vzdělávání. Ostatní položky setrvaly v meziročním poklesu.

Největší vliv na meziroční růst CPI měly nadále ceny potravin a bydlení. Ceny běžného pečiva vyskočily o 33,9%, chleba o 21,8%, mouka o 45,4%, rostlinné oleje o 26,2%, cukr o 33,0%, kakao o 17,3% a káva o 23,1%.Ve složce bydlení se ceny elektřiny zvýšily o 4,8%, zemní plyn o 11,5%, stabilně rostly ceny vodného o 6,2% a stočného o 5,8%, čisté nájemné o 3,1%. V meziročním poklesu setrvaly ceny ve složce oděvy a obuv, domácí potřeby, pošty a telekomunikace, rekreace a kultura. Ceny zboží úhrnem meziročně rostly o 2,1%, ceny služeb o 1,1%.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.