Neděle 01. srpna. Svátek má Oskar.

Makro: Meziroční růst cen výrobců Česka zmírnil třetí měsíc

15.08.2011 | 12:13 0 Komentářů

Meziroční růst cen průmyslových výrobců Česka v červenci zmírnil o 0,1% na pětiměsíční minimum 5,4%, uvedl Český statistický úřad. Letos v dubnu index PPI vyskočil o 6,4%, což byla nejvyšší úroveň od března 2005. Většinový konsenzus předpokládal stabilní meziroční tempo růstu 5,5%. V meziměsíčním srovnání se index cen výrobců snížil o 0,1% a následoval pokles o 0,2% v červnu. Významný vliv na snížení cenové hladiny měly chemické látky a produkty, těžba a dobývání, koks a rafinované produkty.

V meziročním srovnání zmírnil růst cen dokončené výroby energií, meziproduktů a zboží krátkodobé spotřeby. Zrychlil meziroční růst cen zboží dlouhodobé spotřeby, v poklesu setrvaly ceny výrobních prostředků. Největší vliv na meziroční vývoj indexu PPI měly ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku (9,3%), ropných produktů a koksu (18,5%) a kovů a kovodělných výrobků (6,8%). Meziročně poklesly ceny dopravních prostředků, výpočetní techniky, elektronických a optických přístrojů.

Ceny stavebních prací se v červenci snížily o 0,1% a v meziročním srovnání o 0,6%. Ceny zemědělských výrobců poklesly o 2,3% a v meziročním srovnání růst zmírnil o 3,5% na 23,6%.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.