Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Makro: Merkelová znovu odmítla myšlenku euro dluhopisů

22.08.2011 | 13:26 0 Komentářů

Německá kancléřka Angela Merkelová zopakovala postoj vůči euro dluhopisům, přestože Evropská komise tuto možnost legislativně připravuje. V nedělním rozhovoru pro veřejnoprávní televizi ZDF kancléřka uvedla, že myšlenka euro dluhopisů je naprosto nesprávná odpověď na probíhající evropskou dluhovou krizi, tato cesta povede k zadlužení, nikoli ke stabilizaci unie. Vzápětí ale naznačila, že by mohly nastat v blízké budoucnosti politické změny. Podle jejího názoru neexistují žádné známky hospodářské recese v její zemi. 

Komisař pro měnové a hospodářské záležitosti Olli Rehn v pátek naznačil, že Evropská komise proces užší ekonomické integrace měnové unie včetně euro dluhopisů připravuje. Podle jeho názoru eurobondy mohou posílit fiskální disciplínu a stabilitu eurozóny. Francouzský prezident Nikolas Sarkozy a německá kancléřka Angela Merkelová vyjádřili na schůzce v Paříži jednotný postoj vůči myšlence euro dluhopisů. Mnichovský institut Ifo se obává, že euro dluhopisy sníží motivaci pro konsolidaci v eurozóně a budou stát Německo 47 miliard eur ročně.

Ministr financí Německa Wolfgang Schaeuble v pondělním rozhlasovém projevu uvedl, že nevidí žádné známky recese v Německu, pouze zmírnění velmi optimistických očekávání. Největší evropská ekonomika je silná a měla by růst o 3% v letošním roce. “Trhy mají tendenci přehánět, euro je i přes nedávné turbolence stabilní,“ uvedl Schaeuble.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.