Sobota 31. července. Svátek má Ignác.

Makro: Merkelová a Sarkozy pro užší integraci eurozóny

17.08.2011 | 11:05 0 Komentářů

Francie a Německo nastínily v úterý rozsáhlý plán na užší ekonomickou integraci zemí platící jednotnou evropskou měnou, v delším časovém horizontu pak zavedení euro dluhopisů. Prezident Nicolas Sarkozy a kancléřka Angela Merkelová navrhují “skutečnou ekonomickou vládu eurozóny“ a vyzvali všechny členské země, aby přijaly zákon o vyrovnaném rozpočtu do konce roku 2012. Merkelová uvedla: “Francie a Německo cítí absolutní povinnost zachovat euro, jako jednotnou evropskou měnu a dále jej rozvíjet. Je naprosto jasné, že aby se to stalo, potřebujeme větší souhru finanční a hospodářské politiky v eurozóně.“

Budoucí vláda bude složena z hlav států a volit prezidenta eurozóny na dva a půl roku, oznámil na očekávané schůzce největších evropských ekonomik v Paříži Nicolas Sarkozy. Kandidátem by mohl být současný prezident EU Herman Van Rompuy. Oba státníci společně uvedli, že euro dluhopisy evropskou dluhovou krizi nevyřeší. Tutu alternativu si lze představit na konci procesu evropské integrace, ne na začátku. Podle jejich názoru je velikost záchranného fondu je pro řešení dalších otřesů dostatečná. Navrhují od září letošního roku daň z finančních transakcí. 

Schůzka finanční trhy neuklidnila. Americké akcie poklesly o více jak procento a euro oslabilo, protože tato plány nedokázaly vyvrátit obavy z prohlubující se dluhové krize. Většina ekonomů se domnívá, že eurobondy jsou jediný způsob, jak zajistiti dostupné finanční prostředky pro zadlužené členské země eurozóny. Někteří z nich vidí pozitivní přínosy schůzky pro euro. Společné vládnutí v eurozóně je o krok blíž k fiskální unii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.