Středa 22. září. Svátek má Darina.

Makro: Maloobchodní prodej USA v prosinci nečekaně zpomalil o 0,3 pct

14.01.2010 | 19:43 0 Komentářů

Maloobchodní tržby USA ve vánočním období nečekaně klesly odlivem poptávky po autech, elektronice nebo stavebninách. Pozitivně se projevila jen zpětná revize za listopad a říjen a lze jí proto předpokládat i za prosinec..

Prosincový prodej maloobchodu ve Spojených Státech zpomalil 0,3% po vzestupně revidovaném výsledku 1,8% v listopadu a 1,1% v říjnu, uvedla zpráva amerického ministerstva obchodu. Úřad zpětně revidoval data za listopad o 0,5% nahoru. Meziročně maloobchodní tržby USA zrychlily růst z 2,5% na 5,4%.

S vyloučením volatilního automobilového sektoru prodej zpomalil o 0,2% po revidovaném růstu o 1,9% v listopadu. I zde úřad revidoval listopadové výsledky o 0,7% nahoru. Meziročně očištěné tržby rostly o 5,9%, rychleji než o 2,0% v listopadu. S vyloučením aut i PHM prodej klesl o 0,3% po vzestupu o 1% o měsíc dříve.

Výsledek zaostal za odhady. Medián čekal růst vánočních tržeb v USA o 0,4%, s vyloučením automobilů o 0,2%.

Prodej aut, jenž odpovídá za pětinu celkových tržeb, klesl o 0,8% po růstu o 1,2% v listopadu. V meziročním srovnání ale ukazatel zrychlil růst  z 5,2% na 6,0%. Tržby benzínových stanic stouply o 1,0% a následovaly vzestupnou revizi 9,6% za listopad. Oproti stejnému období vloni už ukazatel zrychloval o 33,6%.

Růst zaznamenaly prodejci lékáren, nábytku a sportovního zboží. Prodej potravin a nápojů, elektroniky, stavebnin, oděvů a supermarketů naopak klesal. Maloobchodní prodej odpovídá asi za 40% celkových spotřebitelských výdajů v USA.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.