Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Makro: Maloobchodní prodej USA v lednu rostl o 0,5 pct

12.02.2010 | 19:07 0 Komentářů

Maloobchodní tržby USA na začátku roku podle očekávání rostly, podpořeny povánočními slevami supermarketů, prodejců oděvů a elektroniky. Poptávka po autech stagnovala. Pozitivně se projevila jen zpětná revize dat za listopad a prosinec.

Lednový prodej maloobchodu ve Spojených Státech stoupl o 0,5% po revidovaném snížení o 0,1% v prosinci, uvedla zpráva amerického ministerstva obchodu. Úřad zpětně revidoval data za listopad a prosinec o 0,5% a 0,2% nahoru. Meziročně ale maloobchodní prodej USA v lednu zpomalil růst z 5,5% na 4,7%.

S vyloučením volatilního automobilového sektoru prodej zrychlil o 0,6% po snížení o 0,2% v prosinci. Očištěné tržby v lednu meziročně rostly o 4,6% ašak pomaleji než o 5,1% v prosinci. S vyloučením aut i PHM prodej zrychlil o 0,6%.

Výsledek překonal očekávání. Průměrný odhad předpovídal růst lednových tržeb v USA o 0,3%, s vyloučením automobilů o 0,5%.

Prodej automobilů, jenž odpovídá asi za pětinu celkových tržeb, stagnoval a následoval revidovaný vzestup o 0,1%. Úřad zpětně revidoval údaj za prosinec o 0,9% ostře nahoru. V meziročním srovnání prodej aut zpomalil růst  ze 7,6% na 5,5%. Tržby benzínových stanic rostly o 0,4%, pomaleji než o revidované 0,9% v prosinci po skoku o 9,6% za listopad. Oproti stejnému období vloni ukazatel zrychloval o 29,0%.

Růst zaznamenaly prodejci oděvů, sportovního oblečení, elektroniky také prodejci potravin a nápojů, supermarkety a stánkový prodej. Pokles pak prodejci nábytku, stavebnin a smíšeného zboží  Maloobchodní prodej odpovídá asi za 40% celkových spotřebitelských výdajů v USA.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.